Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
30/10/2022 - 13:00

Nowe inwestycje infrastrukturalne w Oświęcimiu

Zainaugurowano budowę ekspresowej trasy S1 między węzłem z obwodnicą Oświęcimia a Bielskiem-Białą. Budowa została rozpoczęta w miejscu węzła Suchy Potok, w wydarzeniu udział wziął m.in. minister Andrzej Adamczyk. Inwestycje infrastrukturalne w regionie to również nowe perony i przejście podziemne z windami na stacji Oświęcim oraz remont nawierzchni rynku.
Mapa Stanu Budowy Dróg
Andrzej Adamczyk w trakcie inauguracji budowy trasy S1 między węzłem z planowaną obwodnicą Oświęcimia a Bielskiem-Białą podziękował Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za przygotowanie inwestycji. Jak stwierdził, realizowana jest z poszanowaniem prawa oraz przyjazna środowisku, więc spełnione są wszystkie normy z tego wynikające.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycje na stacji Oświęcim, udostępniono już peron nr 4 oraz jedną krawędź peronu nr 3, które dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wykonano także antypoślizgową nawierzchnię wraz z systemem ścieżek naprowadzających dla osób niewidomych i niedowidzących.
Oświęcim przymierza się również do remontu nawierzchni rynku. Jak zauważył wiceprezydent Andrzej Bojarski, pojawił się problem z otoczakami, które zostały użyte, kiedy go rewitalizowano, stwierdził, że w oświęcimskich warunkach zupełnie się nie sprawdziły. Mieszkańcy skarżą się na wypadające kamienie wraz z kawałkami betonu.
 
Andrzej Adamczyk w trakcie inauguracji podziękował Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za przygotowanie inwestycji, która weszła w bezpośredni etap realizacji. W Polsce drogi muszą być bezpieczne, przewidywalne i komfortowe, jak stwierdził minister, a sieć drogowa musi odpowiadać wymogom wynikającym z potrzeb związanych z rozwojem kraju, ale również odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnych.

Jak stwierdził, inwestycja realizowana jest z poszanowaniem prawa oraz przyjazna środowisku, więc spełnione są wszystkie normy z tego wynikające, co miało wpływ na przebieg procesu przygotowawczego. W trakcie procedury wydawania zgody na realizację inwestycji drogowej doszło do uchylenia przez Naczelny Sąd Administracyjny decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o środowiskowych uwarunkowaniach. Jak podkreślono w odwołaniu, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał ją przed wyznaczeniem przez dyrekcję krakowskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej strefy ochrony ujęcia wody pitnej Zasole w Oświęcimiu.

Nowe inwestycje infrastrukturalne w Oświęcimiu
 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycje na stacji Oświęcim, które są elementem modernizacji trasy Trzebinia – Oświęcim. Na stacji kolejowej udostępniono już peron nr 4 oraz jedną krawędź peronu nr 3, które dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wykonano antypoślizgową nawierzchnię wraz z systemem ścieżek naprowadzających dla osób niewidomych i niedowidzących.

Z nowych platform podróżni mają ułatwiony dostęp do pociągów odjeżdżających m.in. w stronę Trzebini i Krakowa oraz Katowic. Zamontowano wiaty, ławki oraz oświetlenie, poprawiono oznakowanie i tablice informacyjne. Dojście do peronów umożliwiają wybudowane segmenty przejścia podziemnego oraz trzy windy. Na stacji oddano także do eksploatacji zmodernizowaną grupę torów i rozjazdów, warto podkreślić, że realizacja robót na stacji odbywa się bez wstrzymania ruchu pociągów. Inwestycje są konieczne, aby kolej była dostępniejsza i bardziej komfortowa, a podróże między województwami małopolskim i śląskim krótsze.
 
Oświęcim przymierza się również do remontu nawierzchni rynku. Jak zauważył wiceprezydent Andrzej Bojarski, pojawił się problem z otoczakami, które zostały użyte, kiedy go rewitalizowano, stwierdził, że w oświęcimskich warunkach zupełnie się nie sprawdziły. Mieszkańcy skarżą się na wypadające kamienie wraz z kawałkami betonu, przez dziury w nawierzchni czy śliskie oprawy lamp łatwo o stłuczenia czy skręcenia kończyn.

Nie zostały jeszcze poczynione uzgodnienia co do materiału, który należy zastosować. Rynek jako część układu urbanistycznego jest wpisany do rejestru zabytków, podlega ochronie i wyłącznej kompetencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Jak powiedział Andrzej Bojarski, liczy na to, że wykonawca coś zaproponuje. W urzędzie przymierzają się nie tylko do modernizacji nawierzchni, ale również wymiany oświetlenia płyty i opraw znajdujących się w chodnikach wokół rynku. (Karol Piszczek/ISW) Fot. GDDKiA






Dziękujemy za przesłanie błędu