Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
27/05/2024 - 08:35

Od 1 października rodzice otrzymają na małe dzieci dodatkowo nawet 1900 złotych, jest ustawa

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka (czyli program Aktywny Rodzic) została w czwartek, 23 maja, przyjęta przez Senat. Ostatni krok na ścieżce legislacyjnej to podpis Prezydenta RP.

Aktywny Rodzic coraz bliżej, Senat przyjął ustawę bez poprawek.

Nowe świadczenie dla rodziców: wybór jednej z trzech form

Senatorowie przyjęli projekt ustawy bez wprowadzania poprawek. Aktywny Rodzic wprowadza trzy nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat trzech:

  • dofinansowanie opieki niani, dziadka, babci, sąsiadki etc. (1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica, 1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością);
  • dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku (1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt dziecka w placówce);
  • dofinansowanie opieki rodzicielskiej w domu (500 zł, już od pierwszego dziecka - a nie dopiero od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego).

Wybór formy świadczenia będzie zależał od rodzica, będzie możliwa także wielokrotna zmiana decyzji w trakcie trwania programu – tzn. rezygnacja z jednej formy wsparcia i przejście na drugą. Ważne jest jednak, że na to samo dziecko za dany miesiąc może być wypłacone tylko jedno świadczenie.

Zgodnie z ustawą rodzice będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań od 1 października 2024 r. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Babciowe: nowe świadczenie od 1 października – jakie warunki di spełnienia

Program Aktywny Rodzic to kompleksowa reforma systemu wsparcia rodziców dzieci w wieku do lat trzech. Jak już o tym była mowa, prowadza trzy rodzaje świadczeń. Są to: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”. Każdy rodzic, który wychowuje dziecko w wieku 12-35 miesięcy, może otrzymać jedno wsparcie w zależności od własnego wyboru czy sytuacji zawodowej, na każde dziecko w wieku od 12 do ukończenia 35 miesiąca życia dziecka.

Żadne ze świadczeń nie będzie uzależnione od warunku kryterium dochodowego. Natomiast w przypadku świadczenia „aktywni rodzice w pracy”  weryfikowany  będzie fakt i wymiar aktywności zawodowej rodziców.

Wniosek o jedno ze świadczeń na dane z programu Aktywny Rodzic będzie można złożyć od miesiąca, w którym dziecko kończy dwunasty miesiąc życia. Jeżeli rodzic/rodzice dziecka w tym momencie nie będą spełniać warunku określonego w ustawie wymiaru aktywności zawodowej i złożą wniosek o świadczenie „aktywnie w domu”, a następnie w trakcie pobierania tego świadczenia podejmą aktywność zawodową, to wystarczy, że złożą drugi wniosek o świadczenie „aktywni rodzice w pracy” i będą mogli otrzymać to świadczenie, natomiast świadczenie „aktywnie w domu” zostanie im od tego miesiąca uchylone.

Co ważne, rolnik, małżonek rolnika lub domownik podlegający obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego również będą mogli ubiegać się o świadczenie „aktywni rodzice w pracy”. Fakt ubezpieczenia takich rodziców w KRUS będzie traktowany jak praca na etacie w wymiarze 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że każdy rodzic ubezpieczony obowiązkowo w KRUS będzie spełniał warunek aktywności zawodowej i będzie mógł ubiegać się o świadczenie.    [email protected]) fot. kokabdeen/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu