Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
12/05/2023 - 14:30

ORLEN w transformacji energetycznej. Wodór

Popularność wodoru rośnie na całym świecie. Wodór może być wykorzystywany jako surowiec bądź paliwo. Jego wszechstronność, nisko- lub nawet zeroemisyjność, sprawiają, że jest jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej.

Rozwój technologii wodorowych to znak nowoczesnego koncernu multienergetycznego, opartego na efektywnych technologiach, czystej energii i niskoemisyjnych paliwach. W związku z wodorem ORLEN ma ambitne plany, które opisano w strategii wodorowej do 2030 roku.

Strategia wodorowa jest odpowiedzią na szybko zmieniające się otoczenie rynkowe i regulacyjne. W transformacji energetycznej ORLEN chce efektywnie wykorzystywać technologie wodorowe. W ramach strategii określono cztery kluczowe obszary. Są to: mobilność, rafineria i petrochemia, przemysł i energetyka oraz badania i rozwój.

Mobilność

ORLEN buduje pozycję lidera we wdrażaniu mobilności wodorowej w Europie Środkowej, aktywnie wspierając dekarbonizację sektora transportu.
Powstaje sieć ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru. Wykorzystywane są do tego zarówno istniejące aktywa, jak i tworzone nowe moce do produkcji wodoru o jakości automotive.  Dzięki temu  spółka rozwija rynek, począwszy od autobusów miejskich, kolei, poprzez ciężarowy transport dalekobieżny, indywidualny, po paliwa syntetyczne dla transportu lotniczego i morskiego. 

Rafineria i petrochemia

ORLEN realizuje szereg inwestycji do 2030 roku. Są to:

  • Redukcja emisji CO2 z istniejących instalacji produkcji wodoru w Grupie ORLEN z wykorzystaniem technologii niskoemisyjnych, takich jak wychwytywanie, wykorzystanie i/lub magazynowanie dwutlenku węgla (CCUS).
  • Budowa nowych jednostek wytwórczych w oparciu o instalacje elektrolizy i bazujących na odnawialnych źródłach energii.
  • Wdrożenie technologii przetwarzania odpadów komunalnych w kierunku wodoru.

Przemysł i energetyka

ORLEN buduje pozycję marki jako dostawca i odbiorca Europejskiej Sieci Przesyłu Wodoru.

  • Przemysł i eksport: po 2030 r. przewiduje się możliwość przeznaczenia nadwyżek zero- i niskoemisyjnego wodoru na potrzeby innych gałęzi przemysłu.
  • Ciepłownictwo i wytwarzanie energii elektrycznej jako perspektywiczne kierunki wykorzystania nisko- i zeroemisyjnego wodoru. 
  • Stabilizacja systemu elektroenergetycznego.
  • Nowe jednostki CCGT(Combined Cycle Gas Turbine: połączenie układu otwartego turbiny gazowej z układem turbiny parowej) z możliwością współspalania wodoru.


Badania i rozwój

  • ORLEN koncentruje się na tworzeniu i promowaniu partnerstw oraz ekosystemu wodorowego.
  • Buduje kompetencje wewnętrzne w całym łańcuchu wartości wodoru.
  • Tworzy wyspecjalizowaną pracownię wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku. 
  • Spółka objęła rolę lidera Mazowieckiej Doliny Wodorowej, której jednym z filarów działalności jest realizacja projektów badawczo-rozwojowych dla rozwoju technologii wodorowych.

Artykuł sponsorowany







Dziękujemy za przesłanie błędu