Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
15/05/2020 - 10:05

Otwierają sądeckie restauracje i bary. Jak będzie wyglądać „nowa normalność”

Po „odmrożeniu” barów i restauracji do Nowego Sącza wróci do życia, życie towarzyskie ale po nowemu, bo przecież nie będzie tak jak dawniej. Mnożą się więc pytania. Jak to ma wszystko funkcjonować w praktyce? Jak to jest z siedzeniem przy stolikach, spotkaniem ze znajomymi przy piwie? Czy konieczne są maseczki?

Od 18 maja zostaną otwarte bary i restauracje, wraz z ogródkami. Wraca normalność, ale pod pewnymi sanitarnymi rygorami. Jak to będzie wyglądać „po nowemu”? 

Co z maseczkami w restauracji, które przecież trzeba nosić poza domem? Wedle nowych zasad, można je zdjąć dopiero po tym, jak usiądziemy przy stoliku. To oznacza, że za każdym razem, kiedy od niego odchodzimy, należy zasłonić usta i nos. Maseczki muszą nosić kelnerzy, barmani i kucharze. Do tego, każdorazowo po usłudze, zobowiązani są dezynfekować ręce.

Czytaj też Dwóch nastolatków z Nawojowej trafiło do więzienia w raju na Filipinach[ZDJĘCIA] 

Jak to teraz będzie z siedzeniem przy stolikach i liczbą gości w lokalu? W pomieszczeniu może być nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe. To samo dotyczy ogródków.  Nie usiądziemy również przy dowolnym stoliku, bo niektóre z nich będą zapewne wyłączone ze względu na konieczność zachowania określonych odległości. Do konkretnego, wolnego stolika gości doprowadzi obsługa. Przed wejściem do lokalu obowiązkowa jest dezynfekcja rąk.

Co ze wspólnym biesiadowaniem? Teoretycznie przy restauracyjnym czy kawiarnianym stoliku może siedzieć tylko jedna osoba, a przerwa między kolejnymi blatami stolików powinna wynosić minimum dwa metry. Wedle nowych zasad te ograniczenia nie będą dotyczyć bliskiej rodziny oraz osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

To oznacza, że rodzinny posiłek w restauracji stanie się możliwy. Tylko co z wyskoczeniem ze znajomymi na piwo?  Czy będzie to możliwe? Tak, jeśli odległość między uczestnikami spotkania wyniesie minimum półtora metra i nie będzie siedzenia naprzeciw siebie.

Na czas pandemii zmieni się też wystrój lokali. Jeśli stoliki stoją w mniejszej odległości niż metr, będą montowane specjalne przegrody, o wysokości minimum jednego metra ponad blat stolika.

 Na blatach zabraknie przypraw, cukru, jednorazowych sztućców, wazoników czy serwetek. Zamiast tego pojawi się tabliczka z napisem: "zdezynfekowano", którą obsługa postawi po wyczyszczeniu stolika po każdym gościu.

Czytaj też Bomba wybuchła po artykule o autobusie, który jechał z Męciny na tamten świat

Co oczywiste, nie ma mowy o szwedzkich stołach, barach sałatkowych czy bufetach. Z łazienek znikną suszarki nadmuchowe, a w zamian dostępny powinien być papier do wycierania rąk i płyny do dezynfekcji.

Wciąż obowiązuje zalecenie, żeby unikać płacenia gotówką. Najlepiej używać karty zbliżeniowej. 

[email protected] fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI