Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
09/01/2019 - 08:25

Pewna jest tylko śmierć i podatki, do których w nowym roku przyszła rewolucja

- Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki, mawiał uczony i polityk amerykański Benjamin Franklin. Nikt tego nie lubi, ale pora się szykować do rozliczenia z fiskusem. Ma być łatwiej. Od tego roku nie trzeba wypełniać wniosków, ani składać deklaracji żeby rozliczyć swój PIT. Zrobi to za nas skarbówka.

Skarbówka wypełni PIT-y tym, którzy są zatrudnieni na etacie, umowie-zleceniu lub umowie o dzieło, albo kombinacji tych umów. Ktoś, kto prowadzi działalność gospodarczą na razie musi rozliczać się według  starych zasad, podobnie jak ci, którzy  rozliczają wynajem mieszkania na PIT-28. Nowe zasady będą ich obowiązywać od przyszłego roku.  

Czytaj też Groza! Escape room. Płonąca pułapka. Ten biznes może robić każdy w Nowym Sączu 

Usługa automatycznego rozliczenia będzie dostępna od 15 lutego, a to dlatego, że urzędy skarbowe wyliczą należny podatek na podstawie informacji, jakie dostaną od płatnika, czyli tego, który zatrudnia daną osobę. Płatnicy mają czas na przesłanie dokumentów do końca stycznia.

To usługa elektroniczna, ale jeśli  ktoś nie ma dostępu do internetu, albo po prostu nie umie z niego korzystać, może przyjść do skarbówki i albo skorzystać z komputera, albo poprosić o radę pracownika.

Czytaj też Szturm na sądecki ZUS. Kolejka jak za komuny. Co oni tam dają? 

Ten rok przyniósł tez zmiany zasady oprocentowania niedopłaty lub nadpłaty podatku. -

Jeżeli podatnik z zeznaniem nic nie zrobi, czyli nie będzie go poprawiał, a z obliczeń będzie wynikało, że jest podatek do zapłaty, to po terminie składania zeznań, czyli po 30 kwietnia, urzędy mają czas do końca maja przesłać podatnikowi informację o kwocie, jaka jest do zapłaty - wyjaśniała na antenie Polskiego Radia Renata Domasiewicz z ministerstwa finansów. Taka osoba ma 7 dni na wpłatę i jeśli nie przekroczy tego terminu, nie będą naliczane odsetki od zwłoki.  

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)