Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
10/10/2016 - 08:05

Po co Małopolska idzie w biogospodarkę ?

Czy można uniezależnić się od surowców nieodnawialnych, np. paliw czy gazu, podnieść jeszcze bardziej konkurencyjność gospodarki kraju czy regionu? Tak, jeśli postawi się na biogospodarkę. Ten kierunek rozwoju chce obrać Małopolska

Czy można uniezależnić się od surowców nieodnawialnych, np. paliw czy gazu, podnieść jeszcze bardziej konkurencyjność gospodarki kraju czy regionu? Tak, jeśli postawi się na biogospodarkę. Ten kierunek rozwoju chce obrać Małopolska.

Przeczytaj też Nowak, Golba i Pławiak błękitnym paliwem chcą pogromić sądeckiego smoga  

Osiem województw, w tym Małopolska, oraz dwa konsorcja Bio-Based Industries podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały wzajemne wsparcie w rozwoju biogospodarki.

To nie tylko sposób na uniezależnienie się od surowców nieodnawialnych takich jak paliwa czy gazu ale także na podniesienie gospodarki regionu. Właśnie dlatego już po raz czwarty samorządowcy, przedsiębiorcy i naukowcy spotkali się w Łodzi na Kongresie Biogospodarki.

Jednym z ważniejszych punktów tegorocznego dwudniowego spotkania było podpisanie listu intencyjnego, w którym zadeklarowano współpracę na rzecz rozwoju tej dziedziny wiedzy.

Wśród sygnatariuszy dokumentu znalazła się także Małopolska. List intencyjny w tej sprawie podpisał Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. Wsparcie rozwoju biogospodarki zadeklarowały także województwa: lubelskie, łódzkie, mazowieckie, opolskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Przeczytaj też Nowy Sącz na czarnej liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

Wszyscy partnerzy projektu realizowanego we współpracy Bio-Based Industries Joint Undertaking, europejskim programem badawczym o budżecie 3,7 mld euro, zobowiązali się do tego, że będą dzielić się wiedzą i doświadczeniami związanymi z biogospodarką, a także zacieśniać współpracę w innych obszarach.

 Sygnatariusze chcą także promować rozwiązania, które wdrażają zasady biogospodarki, na przykład  poprzez warsztaty, dni informacyjne, a także zachęcanie przedsiębiorców ze swojego regionu do współpracy z Bio-Based Industries Joint Undertaking.

Wszystkie województwa, które podpisały list intencyjny, doceniają rozwiązania biogospodarcze i inwestują środki unijne w rozwój powiązanych z biogospodarką inteligentnych specjalizacji.

(ami), fot







Dziękujemy za przesłanie błędu