Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
02/10/2019 - 07:00

Powiat ma ponad 27 milionów na drogowe inwestycje. Gdzie trafi ta wielka kasa

Ponad 27 milionów złotych, tyle powiat nowosądecki ma na budowę i remonty dróg i mostów. 14 milionów to pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych, pozostałe środki są przeznaczone na usuwanie skutków powodzi. Gdzie remonty jezdni udało się już zrobić, a gdzie jeszcze ruszą roboty?

- W połowie września premier Mateusz Morawicki zatwierdził ostatecznie listę zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych - poinformował radnych podczas ostatniej sesji starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Powiat nowosądecki otrzymał dofinansowanie do dwóch inwestycji w wysokości siedemdziesięciu procent kosztów kwalifikowanych.

Czytaj też Ruinę z czasów PRL zamienili u nas w takie cudo. Co skrywa ta budowla [ZDJĘCIA] 

Wyremontowany zostanie odcinek drogi powiatowej Limanowa-Chełmiec, w Marcinkowicach, Rdziostowie i Chełmcu, o łącznej długości blisko 5,3 km. Dofinansowanie wyniesie ponad 9,5 mln zł. Środki z  Funduszu  pozwolą też na remont drogi powiatowej Ropa-Gródek-Biała Niżna w Gródku. W tym przypadku prace wykonane na odcinku o długości 2,7 km zostaną dofinansowane kwotą 2,1 mln zł.

W ramach tych samych środków, z dofinansowaniem na poziomie 50 proc. kosztów kwalifikowanych, wykonana zostanie przebudowa odcinka drogi powiatowej Nawojowa-Żeleźnikowa Wielka-Łazy Biegonickie. Kwota dofinansowania robót na odcinku o długości 1,6 km wyniesie 2,2 mln zł.

- Łączna wartość otrzymanego dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych wynosi czternaście milionów złotych – wyjaśnia starosta Marek Kwiatkowski.

Od ostatniej sesji rozstrzygnięto przetargi na kilka zadań drogowych. Za blisko 670 tys. zł wykonany będzie remont mostu w Wojnarowej (zakończenie prac w pierwszej dekadzie grudnia). 419 tys. zł kosztować będzie przebudowa odcinka drogi powiatowej Trzetrzewina-Krasne Potockie-Męcina (koniec prac w pierwszej dekadzie października), a za 314 tys. zł wybudowany zostanie fragment chodnika w Binczarowej, w ciągu drogi powiatowej Nowy Sącz-Florynka. W pierwszej dekadzie listopada zakończą się prace przy budowie chodników w Lipnicy Wielkiej i Mogilnie.

Czytaj też Rośnie potężna konstrukcja z betonu i stali. Co buduje sądecki Newag [ZDJĘCIA] 

23 września starosta otrzymał od wojewody promesę na dofinansowanie z budżetu państwa remontu dwóch dróg uszkodzonych w wyniku intensywnych opadów deszczu. Kwota dofinansowania przekracza 4,9 mln zł. Pieniądze te pomogą wyremontować odcinki drogi powiatowej Trzetrzewina-Podrzecze o długości 2,6 km oraz Żegiestów-Szczawnik-Muszyna (ul. Zazamcze w Muszynie) o długości 465 m.

Tym samym łączna wartość pozyskanych do dziś środków zewnętrznych z Funduszu Dróg Samorządowych, budżetu państwa oraz dofinansowania z gmin i województwa małopolskiego przekroczyła 27 milionów złotych. (szel)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)