Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
21/06/2023 - 12:10

Praca w upały będzie całkowicie zakazana? Tego chcą związki zawodowe, a jak jest teraz

Upały są coraz bardziej dotkliwe, a nie wszystkie hale czy pomieszczenia biurowe są klimatyzowane. To czyni pracę coraz bardziej uciążliwą. Choć są przepisy prawa pracy, w tym z zakresu bhp – bezpieczeństwa i higieny pracy, to jednak nie zawsze stosowanie się do nich pracodawców rozwiązuje problemy. Dlatego związki zawodowe chcą daleko idących zmian przepisów prawa pracy dotyczących pracy w skrajne upały


Na razie nie ma przepisów określających przy jakiej temperaturze praca powinna być przerwana, niezależnie od tego czy odbywa się na świeżym powietrzu czy w pomieszczeniach.

Temperatura 25 stopni plus: obowiązki pracodawcy

Tym niemniej gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza pracodawca ma obowiązek zapewnienia zimnych napojów wszystkim pracownikom. Dotyczy to pracy na świeżym powietrzu, natomiast na innych stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi jest wysoka – gdy przekracza 29 stopni C.

Przy pracy na świeżym powietrzu, zwłaszcza na budowie i w innych miejscach, w których wykonuje się czynności brudzące, pracownik powinien mieć dostęp do wody w celach higienicznych. Norma przewiduje w takim przypadku 90 l wody na osobę dziennie.

Za niewywiązywanie się z takich obowiązków, łącznie z zapewnieniem zimnych napojów, pracodawcy grożą surowe kary. Inspektor pracy, który stwierdzi naruszenie przepisów może z marszu wystawić mandat 1-2 tys. zł, a maksymalna kara grzywny za takie wykroczenia to 30 tys. zł.

Będzie zakaz pracy w upały? Przy jakiej temperaturze

Związki zawodowe uważają, że przepisy art. 210 Kodeksu pracy, które obecnie nakładają na pracodawcę opisane obowiązki związane z pracą w upały są niedostateczne.

Uważają, że prawo pracy powinno określać temperaturę, po przekroczeniu której praca powinna być wstrzymana – wprowadzenia przepisu o maksymalnej temperaturze dopuszczalnej w trakcie pracy.
W dłuższej perspektywie zdaniem związkowców powinien być też na pracodawców nałożony obowiązek zapewnienia odpowiednich norm pod względem wentylacji i temperatur (klimatyzowania) wszelkich miejsc pracy.

Ministerstwo pracy zadeklarowało, że przeanalizuje możliwość wprowadzenia takich rozwiązań do polskiego prawa pracy.   ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu