Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
19/09/2023 - 12:30

Pracownicy coraz bardziej zdeterminowani w sprawie wyższych płac. Kto ma duże a kto małe szanse na podwyżkę

Już wiadomo, że z nowym rokiem mocno wzrośnie płaca minimalna. O swoje wynagrodzenia w licznych protestach będą się w najbliższym czasie upominać pracownicy sfery budżetowej. W sumie to jednak mniej niż połowa wszystkich zatrudnionych. Co z resztą – skoro ze swoich obecnych płac zadowolony jest minimalny procent zatrudnionych?

Zaledwie 5% pracowników zbadanych przez Pracuj.pl jest w stanie określić swoje obecne wynagrodzenie jako zdecydowanie zadowalające.

Podwyżka wynagrodzenia stała się potrzebą dnia

Z badania Postawy finansowe Polaków w czasach inflacji wynika, że wśród głównych przyczyn niezadowolenia jest przede wszystkim brak wzrostu pensji przy wzroście inflacji (64%) oraz niewystarczające środki na oszczędzanie na przyszłość – tak odpowiedziało aż 49% ankietowanych.

34% kobiet i 25% mężczyzn deklaruje z kolei, że ich zarobki są niewystarczające, by zadbać o codzienne potrzeby życiowe. To inflacja była jednym z najistotniejszych czynników, który popchnął Polaków do poproszenia o podwyżkę w ostatnim czasie. Jej wzrost sprawił, że 1/2 badanych udała się do przełożonych z taką prośbą.

Podwyżki jednak otrzymała ledwie co trzecia badana osoba, co wskazuje, że wiele takich próśb nie dało żadnego efektu. Co gorsza, z odpowiedzi ankietowanych wynika, iż co dziesiąty badany podwyżkę otrzymał ponad trzy lata temu, a 1 na 10 respondentów nie otrzymał jej nigdy.

Pracownicy pytani o przyczyny starania się o podwyżkę w ostatnich 12 miesiącach zgodnie podają jako główny powód inflację, która wpłynęła na ich koszty życia – takie uzasadnienie podało aż 72% badanych. 36% respondentów z kolei jako przyczynek do poproszenia o zwiększenie ich wynagrodzenia wskazało długą przerwę od ostatniej podwyżki.

Masowe prośby o podwyżki: co na to pracodawcy

Polacy potrafią rozpoznać także swoje zasługi oraz potencjalne różnice – równo 1/4 badanych rozmowę o pieniądzach podjęła z pracodawcą po osiągnięciu sukcesu lub wysokich wyników w pracy. Dokładnie tyle samo pracowników z kolei udało się na spotkanie w tej sprawie z uwagi na wyższe niż ich zarobki osób na podobnych stanowiskach.

– Warto jednak, by pracodawcy rozważyli tę kwestię, bo pracownik, który nie będzie odpowiednio nagradzany, może szukać podwyżki wynagrodzenia… w innej organizacji. Aż 56% respondentów uważa, że jeśli zdecyduje się na zmianę pracodawcy, otrzymają oni lepsze zarobki w nowym miejscu pracy – mówi Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl.

Eksperci rynku pracy rekomendują pracodawcom przejęcie inicjatywy w sprawie podwyżek i bonusów za dobrze realizowane zadania. To da im bowiem lepszą pozycję negocjacyjną.

Najgorsze jest milczenie w tej kwestii i oczekiwanie na samoczynny rozwój sytuacji.

Ponad połowa badanych (55%) deklaruje, że ma wiedzę, gdzie szukać średnich wynagrodzeń w ich branży lub specjalizacji. Dobrze poinformowany pracownik jest uzbrojony w argumenty i wie, jaka jest jego wartość na rynku pracy. Jeśli pracodawca nie zadba o to, żeby taka osoba była dobrze wynagradzana oraz dobrze poinformowana w kontekście zasad dotyczących kwestii finansowych, może to rodzić frustracje. Te z kolei nierozwiązane prowadzą nieuchronnie do utraty pracownika  – przestrzega Agata Roszkiewicz.  ([email protected]) fot. gosiak1980/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu