Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
16/03/2012 - 11:21

Prezydent Tarnowa: MMC Brainville nie stanowi zagrożenia

Władze Tarnowa nie zamierzają oddać swoich przedsiębiorców Nowemu Sączowi. Tarnowski magistrat zapewnia, że lokalni przedsiębiorcy nie muszą inwestować w Nowym Sączu, bo u siebie mają do tego idealne warunki.

Nawiązując do tekstu pt. „Tarnowscy biznesmeni przeniosą interesy do Nowego Sącza?” opublikowanego na Państwa portalu 15 marca br. pragnę sprostować nieścisłości.

Spotkanie, o którym mowa w tekście, nie zostało zorganizowane w Urzędzie Miasta Tarnowa, tylko w Sali Lustrzanej będącej siedzibą obrad Rady Miejskiej. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia nie był Urząd Miasta, tylko radna miejska Małgorzata Mękal, przewodnicząca Komisji Rozwoju Miasta. UMT pomagał jedynie w logistycznej organizacji spotkania z racji wspólnej struktury organizacyjnej z Radą - jej kancelaria jest częścią UMT. Fakt ten jest nie bez znaczenia - tarnowski magistrat prowadzi szeroko zakrojone działania mające na celu przyciąganie inwestorów do Tarnowa, a nie odwrotnie! Chętnie pomagamy, współpracujemy i promujemy każdą, cenną inicjatywę, która ma na celu promowanie przedsiębiorczości, celem numer jeden jest jednak przyciągnięcie właśnie do Tarnowa jak największej liczby inwestorów.

Dokładamy wszelkich starań, aby to właśnie w Tarnowie przedsiębiorcy mieli jak najbardziej korzystne warunki do inwestowania lub rozwijania swojej działalności. Doskonałym przykładem profesjonalnego podejścia do tego zagadnienia jest, wielokrotnie wyróżniane, funkcjonujące w Urzędzie Miasta Biuro Obsługi Przedsiębiorców oferujące fachową pomoc dla wszystkich pragnących prowadzić działalność w mieście. Dodatkowo, to właśnie w Tarnowie, z pieniędzy pochodzących z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu miasta, powstaje Strefa Aktywności Gospodarczej o powierzchni 104 ha, która wraz z budowaną autostradą A4, w znaczny sposób zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Tarnowa. W mieście funkcjonuje również Tarnowski Klaster Przemysłowy oferujący inwestorom profesjonalną pomoc prawną w zakresie inwestycji. Warto dodać, że część terenów administrowanych przez Klaster wchodzi w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Równie ważny dla nowych inwestorów jest komfort życia w mieście. Tarnów nie jest już tym samym ośrodkiem, co kilka lat temu. Miasto dynamicznie inwestuje – nawet w kryzysowym  2012 roku inwestycje tarnowskiego samorządu przekroczą kwotę 113 milionów złotych (dla porównania wspomniany Nowy Sącz zainwestuje jedynie 16 milionów).

Samo miasto czyni starania, aby zasięg jego oddziaływania był jak największy – powstało wiele dużych inwestycji m.in.: najnowocześniejszy w Polsce Zespół Szkół Plastycznych, infrastruktura czasu wolnego (wybudowano Park Wodny, kompleksowo zmodernizowano miejski teatr, trwa rozbudowa Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Muzycznych). Warto podkreślić, że Tarnów zajmuje pierwsze miejsce w Małopolsce pod względem absorbcji środków z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Co ogromnie ważne, wzrost znaczenia Tarnowa został dostrzeżony również na szczeblu centralnym, przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego – Tarnów jest drugim pod względem rangi miastem w województwie i jedynym w Małopolsce ośrodkiem o znaczeniu regionalnym.

Dzięki dobrej współpracy z władzami centralnymi i samorządem województwa, Tarnowa nie omijają również przedsięwzięcia, które w znaczący sposób wpływają na komfort życia i rozwój miasta – począwszy od komunikacji (autostrada A4 i remont linii kolejowej E-30), a skończywszy na kulturze (prężnie rozwijające się instytucje kultury województwa małopolskiego – Centrum Sztuki Mościce i Muzeum Okręgowe). Ponad wszelką wątpliwość bardzo istotny jest również dynamiczny rozwój szkolnictwa wyższego w Tarnowie – już niebawem ukończony zostanie kolejny etap rozbudowy kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowe i uruchomione zostaną kierunki kształcenia artystycznego. 

Warto podkreślić, że działalność MMC Brainville nie stanowi zagrożenia dla działalności tarnowskich firm, w świetle choćby planowanego utworzenia w Tarnowie Parku Info Tech Med. Ponadto znajdujemy się w czołówce informatycznej kraju. Dobre praktyki realizowane przez samorząd na rzecz mieszkańców, a więc i tarnowskich przedsiębiorców mają odzwierciedlenie m.in. w projektach europejskich, które dla tarnowian oznaczają szeroki dostęp do bezpłatnego Internetu, e-learningu, możliwości załatwiania urzędowych spraw z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Obecnie tarnowski samorząd  realizuje trzy duże projekty informatyczne, na które pozyskało środki zewnętrzne w kwocie ponad pięciu milionów złotych, są to: Rozbudowa i zwiększenie dostępności do sieci szerokopasmowych systemu EduNet w Tarnowie, Platforma zintegrowanych usług publicznych dla mieszkańców Tarnowa z elementami karty mieszkańca oraz Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji Przestrzennej wspomagającego zarządzanie Gminą Miasta Tarnowa.

Jak widać z powyższych przykładów samorząd Tarnowa dokłada wszelkich starań, aby to właśnie w tym mieście przedsiębiorcy mieli przyjazne warunki do inwestowania. Dzięki dobrym powiązaniom komunikacyjnym z resztą kraju i Europy oraz inwestycjom w infrastrukturę Tarnów staje się miastem coraz częściej dostrzeganym również przez zewnętrznych inwestorów.

Z poważaniem

Dorota Kunc – Pławecka, rzecznik prezydenta Tarnowa

***

Komentuje Maja Młodzińska z MMC Brainville:

Spotkanie, które odbyliśmy w poniedziałek w Tarnowie absolutnie nie miało wydźwięku dotyczącego zabierania przedsiębiorców z Tarnowa do Nowego Sącza. Spotkaliśmy się w z tarnowskimi przedsiębiorcami, aby porozmawiać o rozwoju nowych technologii w firmach i o tym jak ważne to jest w dzisiejszym, konkurencyjnym świecie. Wiele razy o tym komunikowaliśmy, że współpraca z MMC Brainville nie musi wiązać się z przeprowadzką firm do Nowego Sącza. Rozwijamy usługę Wirtualnego Biura, która pozwala korzystać z usług MMC Brainville z każdej części Polski, a nawet świata. Oferowane usługi przez MMC Brainville (m.in. serwerownie IT, laboratoria, pracownie IT etc) mogą pomóc rozwijać tarnowskim przedsiębiorcom w zakresie rozwijania w swoich firmach nowoczesnych technologii.

Oprac. BOS

Fot: MMC Brainville







Dziękujemy za przesłanie błędu