Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
03/02/2013 - 15:00

Przetargi na wywóz i odbiór śmieci: będzie zmowa cenowa?

– Zmowa dużych firm nas wykończy. Forma przetargów, którą narzuca się samorządom spowoduje, że opłaty będą wyższe od tych, które uchwaliliśmy – ostrzega Jan Golba, burmistrz Muszyny i dodaje, że z tego powodu ubędzie też w gminie miejsc pracy.
Od 1 lipca gminy przejmą obowiązek gospodarowania odpadami na swoim terenie. Uchwalona kilka dni temu poprawka "ustawy śmieciowej" daje samorządom większą dowolność w ustalaniu metody i wysokości opłat za odbiór i wywóz śmieci od mieszkańców. Wcześniejszą wersję nazywano „bublem”, do protestu przyłączył się m.in. Nowy Sącz.

Teraz przepisy mają być bardziej dostosowane do rzeczywistości.i umożliwić gminom większą elastyczność w ustalaniu opłat za wywóz i utylizację śmieci.  - Ponad 60 proc. gmin podjęło już uchwały o przyjętej metodzie wyznaczenia tzw. opłaty śmieciowej. Gminy, które podjęły uchwały ustalające stawki opłaty będą mogły zmienić dotychczas przyjęte kryteria, jeżeli będą dla nich korzystniejsze – powiedziała w radiowej „Jedynce” Jadwiga Rotnicka, sprawozdawca senackiej komisji środowiska i komisji samorządu terytorialnego.

Poprawiona ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia, ale już teraz samorządowcy kręcą na nią nosem. Dlaczego? Bo boją się zmowy cenowej największych firm zajmujących się odpadami, z którymi nie mają szans mierzyć się  w obowiązkowych przetargach zakłady komunalne utworzone przez gminy.

W Muszynie do tej pory opłata za śmieci wynosiła 5 złotych. Po zmianach i ustaleniu przez radnych nowych stawek (6 zł od osoby) nikt tu jednak nie ukrywa, że będzie jeszcze drożej.
- To katastrofalne zasady. Opłaty mogą wzrosnąć niebotycznie – ostrzega Jan Golba, burmistrz Muszyny. - Wszystko z powodu zmowy cenowej. Nie ma co ukrywać, że w naszym regionie rządzą dwie firmy i to one podzielą między siebie ten samorządowy tort, a co do cen, to zapewne się dogadają. Co z tego, że mamy uchwalone stawki, jeśli w przetargu padnie inna, wyższa kwota, a wyboru co do wykonawców tej usługi nie będziemy mieć praktycznie żadnego?– pyta retorycznie.
Jego zdaniem niedobrze się stało, że rola zakładu komunalnego, w który gmina włożyła przez lata sporo pieniędzy będzie tak drastycznie ograniczona.- Zatrudnimy asystenta do spraw związanych z obsługą gospodarki śmieciowej, ale co z tego skoro trzeba będzie zwolnić osoby pracujące w zakładzie komunalnym, który do tej pory się tym zajmował. Tym samym bezrobocie jeszcze bardziej nam wzrośnie – mówi burmistrz.
***
Sejm uchwalił nowelizację ustawy śmieciowej odrzucając przy okazji wszystkie poprawki SLD, w sprawie wyłączenia z przetargów gminnych spółek komunalnych, które będą musiały stanąć do przetargu na wywóz śmieci. Zgodnie z ustawą tryb przetargowy dotyczy to jedynie wywozu śmieci i gmina, ogłaszając przetarg będzie mogła wskazać firmę, która zajmie się ich utylizacją.  Jeżeli spółka, które wygra przetarg zbankrutuje to gmina będzie musiała natychmiast zlecić wykonywanie tych samych zadań, i za te same pieniądze, innej, samodzielnie wybranej przez siebie firmie.

BOS
Fot: BOS, arch




 






Dziękujemy za przesłanie błędu