Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
11/10/2023 - 15:00

Przez wojnę odwołali wszystkie wycieczki do Ziemi Świętej. Rząd rzuca koło ratunkowe polskim biurom podróży

Wojna w Izraelu trwa. Cały czas odbywa się też ewakuacja przebywających tam Polaków. Biura podróży musiały odwołać zaplanowane wycieczki do Ziemi Świętej aż do lutego przyszłego roku i tym samym oddać zaliczki i przedpłaty swoim niedoszłym klientom. Wielu biurom w oczy zajrzało widmo bankructwa. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki uruchomił fundusze na wsparcie branży turystycznej.

- Według informacji sprzed kilku godzin, tych ogólnodostępnych, wiem, że samoloty, które do tej pory przyleciały do Polski już przewiozły kilkaset osób. Jednocześnie został uruchomiony dodatkowy most lotniczy na Kretę i tam też są przewożone następne osoby – mówił nam wczoraj Andrzej Gut Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Ale ewakuacja Polaków, to tylko jeden z problemów, z którymi mierzy się nasz rząd w konsekwencji eskalacji konfliktu palestyńsko - izraelskiego. Kolejny to konieczność wsparcia biur podróży, które musiały odwołać zaplanowane wycieczki i pielgrzymki do Ziemi Świętej aż do lutego przyszłego roku. Zgodnie z przepisami, przy takiej decyzji, biura muszą zwrócić klientom wszystkie zaliczki, przedpłaty i opłaty, które zdążyły już na ten cel pobrać i mają na to tylko dwa tygodnie.

Jak informuje minister Gut-Mostowy, już wczoraj odbyło się w tej sprawie spotkanie z przedstawicielami największych biur podróży, z Polską Izbą Turystyki, Izbą Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej i radą do spraw turystyki i pielgrzymek przy Episkopacie. 

To był prawdziwy hit. Czy wróci bon turystyczny wymyślony przez Andrzeja Guta-Mostowego? [WIDEO]

– Biura relacjonowały, że wniosków o zwrot środków, takich telefonów są już setki czy nawet już tysiące – mówi wiceminister. – A ten proces grozi zawaleniem się całego systemu biur podróży, bo zazwyczaj te największe, które wysyłają ludzi na cały świat, mają swoich prawników i zasoby finansowe. Natomiast małe i średnie, które specjalizują się w turystyce pielgrzymkowej, takich możliwości nie mają  – obrazuje skalę problemu nasz rozmówca.

Na szczęście jest rozwiązanie. Już trzy lata temu, w pandemii, rząd ustanowił turystyczny fundusz pomocowy, na którym obecnie znajduje się kilkadziesiąt milionów złotych i są to pieniądze zarezerwowane na sytuacje nadzwyczajne, czyli wybuch wulkanu, pandemia i wybuch wojny, wtedy, kiedy trzeba w trybie pilnym, niezależnym od organizatorów, odwołać imprezy i zwrócić klientom środki. I właśnie dziś wiceminister Andrzej Gut Mostowy podpisał decyzję o uruchomieniu tego funduszu i przekazaniu niezbędnego wsparcia dla biur, które ponoszą teraz konsekwencje wojny w Izraelu.

- Od 25 do 30 milionów złotych zostanie przeznaczonych na uregulowanie tych najpilniejszych zobowiązań – informuje wiceminister, dodając, że wedle aktualnych szacunków biura podróży muszą pilnie rozliczyć się z około 5 tysiącami osób. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu