Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
20/10/2013 - 08:00

Pytania o Wituszyńskiego: Trwa prawna analiza

Radny Nowego Sącza Piotr Lachowicz nie rozumie, dlaczego prezydent miasta każe mu czekać aż dwa miesiące na ujawnienie informacji o o tym, czy w jakikolwiek sposób działalność firmy syna przewodniczącego Rady Miasta powiązana jest z działalnością Urzędu Miasta i komunalnej spółki Sądeckie Wodociągi.
Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że grupa radnych, która chciała odwołać z funkcji przewodniczącego Rady Miasta Nowego Sącza Jerzego Wituszyńskiego, domaga się teraz - powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej - ujawnienia wszystkich powiązań firmy Wituszyński s.c. z zadaniami wykonywanymi przez miejskie wydziały: architektury, geodezji i komunalny oraz zleceniami dla Sądeckich Wodociągów.
Chociaż zapytanie złożono jeszcze we wrześniu (23.09), to odpowiedzi rajcy wciąż nie dostali. Zastępca prezydenta miasta, Jerzy Gwiżdż, poinformował ich, że otrzymają ją do 23 listopada. Tak długi czas oczekiwania Gwiżdż tłumaczy „koniecznością szczegółowej analizy prawnej”.
Radny Piotr Lachowicz, szef klubu PO w Radzie Miasta jest taką postawą bardzo zdziwiony. Do naszej redakcji przesłał oświadczenie, które publikujemy poniżej:
„Pan Prezydent uznał żądane informacje za informacje publiczne i zobowiązał się do ich udostępnienia w najdłuższym okresie na jaki zezwala ustawa, czyli do 2 miesięcy.W związku z powyższym Pan Prezydent nie może na tym etapie postępowania stwierdzić, że jakaś część tych informacji nie stanowi informacji publicznych (mógł to zrobić przed napisaniem zawiadomienia i zobowiązania, że je udostępni).
Jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek, podmiot obowiązany do udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, podmiot ten może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom. Podmiot, o którym mowa (Prezydent) musi jednak w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, powiadomić wnioskodawcę (np. radnych) o wysokości opłaty. Z uwagi na fakt, iż Pan Prezydent nie przesłał takiego powiadomienia należy stwierdzić, że dodatkowe koszty nie występują. W związku z wyżej wskazanymi działaniami Prezydenta dziwne wydaje się tłumaczenie, że wniosek ma obszerny zakres.
Jeśli zakres jest obszerny to wymaga poniesienia dodatkowych kosztów i nakładów pracy. Z odpowiedzi można też np. teoretycznie wnioskować, że wskazana firma Wituszyński s.c. wykonywała bardzo dużo zleceń lub prac, o których mowa w treści wniosku a sprawdzenie ich ilości jest czasochłonne. Odmowa udostępnienia informacji publicznej następuje w drodze decyzji, od której przysługuje prawo wniesienia odwołania. Pan Prezydent w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku takiej decyzji nie wydał. W związku z powyższym należy uznać, iż w dalszej części postępowania brak jest podstaw do wydania takiej odmowy. Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych.
Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa. Wskazanie konieczności dokonania dodatkowej szczegółowej analizy prawnej jako jednego z powodów opóźnienia udostępnienia informacji publicznej (w terminie do 14 dni) jest prawnie wątpliwe.
Pomijając fakt, że podpisujący pismo Zastępca Prezydenta jest z zawodu adwokatem, zasadne wydaje się stwierdzenie, że organ samorządu terytorialnego jest zobowiązany do znajomości przepisów prawa z urzędu. W przypadku wystąpienia wątpliwości prawnych dotyczących prawidłowości sposobu postępowania należy je rozstrzygnąć w terminie 14 dni przewidzianych przez ustawodawcę na udostępnienie informacji. W innym przypadku może dojść do sytuacji, w której Prezydent zobowiązuje się do udostępnienia informacji publicznej np. w terminie do dwóch miesięcy od otrzymania wniosku, a z uzyskanej opinii prawnej będzie wynikało, że dana informacja podlega ochronie jako ściśle tajna informacja niejawna i właściwe było wydanie decyzji o odmowie jej udostępnienia. Z poważaniem, Piotr Lachowicz- Radny Miasta Nowego Sącza”


Oprac. BOS
Fot: JB
 






Dziękujemy za przesłanie błędu