Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
30/07/2023 - 08:25

Rewolucja w spadkach. Mniej osób uprawnionych do dziedziczenia ustawowego, więcej może być wydziedziczonych

Sejm ostatecznie uchwalił zmiany w kodeksie cywilnym dotyczące zasad dziedziczenia i przyjmowania spadku. Mają one uprościć przepisy i przyspieszyć postępowanie spadkowe po zmarłych. Odbędzie się to jednak kosztem pozbawienia praw do spadku znacznych grup osób. Co trzeba wiedzieć o zmianach?

 

Po pierwsze, że przepisy wejdą w życie bardzo szybko, bo już w październiku - trzy miesiące od opublikowania w dzienniku Ustaw, a do tego potrzebny jest już tylko podpis prezydenta.

Te osoby nie dostaną nic w spadku

Z kręgu uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym wykreślone zostaną osoby należące do dalszych krewnych w ramach tak zwanej trzeciej grupy dziedziczenia. Ich prawa w praktyce ujawniają się tak naprawdę dopiero w sytuacji gdy zmarły nie zostawił testamentu i następuje w związku z tym tak zwane dziedziczenie ustawowe. Wtedy najpierw uprawnionymi do spadku są najbliżsi krewni z I i II grupy pokrewieństwa.

Dopiero gdy ich nie ma – zmarły nie miał lub przeżył małżonka, dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodziców itd., do grona aspirujących do spadku w ramach dziedziczenia ustawowego ustawiają się w kolejce jeszcze dalsi krewni – kwalifikowani do tej III grupy. Ich ustalenie i odnalezienie bywa zazwyczaj czasochłonne i sprawia, że postępowania spadkowego nie można zamknąć w krótkim czasie.

W trzeciej grupie spadkowej są dziadkowie, rodzeństwo rodziców spadkodawcy oraz ich zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki). Po zmianie z trzeciej grupy wyłączona zostanie część zstępnych – wnuki i prawnuki czyli cioteczne lub stryjeczne.

Nawet najbliżsi zostaną łatwo wydziedziczeni

Po zmianie odpowiednich przepisów w kodeksie cywilnym, wkrótce uporczywe uchylanie się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy będzie dostateczną przesłanką do uznania takiego potencjalnego spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Sprawa będzie szczególnie klarowna gdy na dodatek ten obowiązek alimentacyjny wynikał z wyroku sądu albo sporządzonej umowy.

Obecnie gdy w testamencie ktoś chce wydziedziczyć syna, córkę czy inną bliską osobę ponieważ unikała opieki nad nim wynikającej z przepisów kodeku rodzinnego – formalnie zwanego obowiązkiem alimentacji – zazwyczaj sprawa kończy się w sądzie, bo nie ma w tej materii jasnych rozstrzygnięć w paragrafach i musi je zastępować wyrok sądu.

Postępowanie spadkowe ma też przyspieszyć jeszcze jedna zmiana - o charakterze formalnym. Rodzice będą mogli odrzucić spadek w imieniu dziecka bez zgody sądu rodzinnego. Jedyny wyjątek będzie wówczas gdy sami też dziedziczą z dzieckiem i może w grę wchodzić tak zwany konflikt interesów. Wtedy wniosek o zgodę na odrzucenie wniosku musi trafić do sądu, ale od razu tego, który rozstrzyga sprawy spadkowe, bez pośrednictwa sądu rodzinnego.

Odrzucenie spadku to sposób, by nie odziedziczyć po zmarłym także jego długów. Bardzo często zgłaszane roszczenia przewyższają wartość spadku, a by się o tym przekonać trzeba na to czasu.   ([email protected]) fot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu