Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 września. Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza
24/10/2020 - 10:35

Rząd uruchomił "Korpus Wsparcia Seniorów". Jak będzie działał?

Od wielu miesięcy cały świat boryka się z epidemią koronawirusa. W trosce o seniorów, którzy są najbardziej zagrożeni, polski rząd uruchomił Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jest to program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie pandemii. Dzięki niemu seniorzy uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie, a zrobienie zakupów czy odbiór leków z apteki nie będzie się wiązało z ryzykiem zakażenia koronawirusem.

- Na poważne zagrożenie dla zdrowia i życia narażone są przede wszystkim osoby starsze, powyżej siedemdziesiątego roku życia. Dlatego wprowadzamy program “Wspieraj Seniora”. Prosimy seniorów, aby nie wychodzili z domu i nie przemieszczali się – zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło specjalną, bezpłatną infolinię przeznaczoną dla seniorów powyżej siedemdziesiątego roku życia. Dzwoniąc pod ten numer, takie osoby będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które są utrudnione przez pandemię.

Jak działa Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów?

Senior, który decyduje się, aby pozostać w domu dla własnego bezpieczeństwa, powinien zadzwonić pod numer 22 505 11 11. Osoba z infolinii przekaże jego numer do ośrodka pomocy społecznej w gminie, w której mieszka. Następnie pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem i ustali wszystkie szczegóły pomocy.

W ramach programu mogą zgłaszać się również wolontariusze, którzy chcą pomóc osobom starszym w tym trudnym czasie. Z kolei włodarze gmin i miast mogą ubiegać się o dofinansowanie z budżetu państwa na zorganizowanie i realizację pomocy seniorom. Środki mogą przeznaczyć np. na zatrudnienie nowych pracowników, którzy będą realizować te zadania. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Ilustracyjna)Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog