Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
28/05/2024 - 22:40

Sądecki Newag z nowym rekordowym kontraktem. Dobili targu na ponad trzy miliardy

Ma silnik i spalinowy i elektryczny, dzięki czemu może jeździć po torach, gdzie nie ma trakcji elektrycznej. Zaprojektowany przez inżynierów Newagu pierwszy w Polsce pociąg hybryda stał się przebojem kolejowego rynku. Produkowane przez sądeckie przedsiębiorstwo pociągi jeżdżą już po torach Pomorza, kupiły je też Koleje Dolnośląskie, teraz na innowacyjne rozwiązanie postawiło PKP Intercity.

Nie wszędzie w Polsce tory są zelektryfikowane, a dzięki hybrydom Newagu można teraz podróżować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, pociągiem z napędem elektrycznym, a tam gdzie jest to niezbędne, pociągiem z napędem spalinowym.

Czytaj też Tak się w Newagu w Nowym Sączu inwestuje w pracowników [WIDEO] 

To już przebój na kolejowym rynku

Dwunapędowe pociągi, podbijają już  koleje regionalne na Pomorzu,  jeżdżą też po torach Dolnego Śląska. Teraz na produkowane w Nowym Sączu hybrydy zdecydowało się PKP Intercity.   

Jak podaje serwis rynek-kolejowy.pl, właśnie został rozstrzygnięty przetarg na dostawę trzydziestu pięciu pociągów. Wartość kontraktu to blisko 3,4 miliarda złotych.  

Czytaj też U Wiśniowskiego mają grupę szybkiego reagowania. Chcieli tego sami pracownicy. O co chodzi? 

Takich pociągów w PKP Intercity jeszcze nie mieli

Hybrydy Newagu mają w PKP Intercity zastąpić pojazdy spalinowe i skrócić czas przejazdu.  To pierwsze takie pociągi w taborze przewoźnika.

Czytaj też Puszczą nas z torbami! Będzie nowy podatek. Zapłacimy za ogrzewanie domów...gazem i węglem  

160 kilometrów na godzinę

Sądeckie hybrydy osiągają prędkość 120 kilometrów na godzinę, w trybie elektrycznym 160 kilometrów. Mają też  WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, porty USB,  aplikację wyświetlającą trasę przejazdu, a nawet defibrylatory AED. Są przestronne i co ważne, ciche nawet kiedy w użyciu jest silnik spalinowy.([email protected]) fot. NewagDziękujemy za przesłanie błędu