Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
02/11/2020 - 14:40

Stary Sącz: burmistrz nie chce dobijać biznesu. Podwyżki podatku nie będzie

Choć projekt uchwały o wzroście stawek od nieruchomości był gotowy i przedstawiony przed sesją, burmistrz Starego Sącza sam wyszedł z inicjatywą, by zdjąć go z porządku obrad.

Stary Sącz: burmistrz nie chce dobijać biznesu. Podwyżek podatku nie będzie

Stawki podatku od nieruchomości podnoszone są w Starym Sączu, podobnie zresztą jak i w innych gminach, co roku. Gmina Stary Sącz nigdy nie korzystała z możliwości wprowadzenia stawek maksymalnie dopuszczanych w danym roku kalendarzowym i zazwyczaj podwyżki sprowadzały się do uwzględnienia jedynie stopy inflacji. W tym roku miało być podobnie – podwyżki miały sięgnąć kilku lub kilkunastu groszy.

Jednak ku zaskoczeniu części radnych Jacek Lelek – już na sesji – wnioskował o ściągnięcie uchwały w tej sprawie z porządku obrad. Powód? Oczywiście kryzys, który coraz dotkliwiej dotyka starosądeckich przedsiębiorców związany z epidemią COVID-19. Burmistrz nie chce – kolokwialnie mówiąc – dobijać ich dodatkowymi podwyżkami. Tym bardziej, że prognozy na najbliższe miesiące nie są optymistyczne – trzeba liczyć się nawet z drugim, całkowitym lockdownem.

Zobacz też: Stary Sącz inwestuje najlepiej w Subregionie Sądeckim. Pandemia tylko pomogła

- I dlatego, by nikogo dodatkowo nie obciążać pozostaniemy przy stawkach z 2020 roku  – zaznacza zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

I tak stawka podatku od działek wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej będzie nadal wynosiła 88 groszy za metr kwadratowy,  za grunty znajdujące się pod wodami: stawami, ciekami wodnymi itp. - 4,80 zł.

Organizacje pożytku publicznego będą z kolei płacić 0,33 zł za metr zajmowanej przez siebie powierzchni.
Za działki objęte planem rewitalizacji i przeznaczone pod zabudowę mieszkalną lub usługową stawka za metr kwadratowy utrzymana została na poziomie 3,15 zł.

A jak wyglądają stawki związane z budynkami? 18,84 zł za metr to wymiar podatki od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na rzecz prowadzenia działalności gospodarczej. Podatek od budynków wykorzystywanych na prowadzenie gabinetów lekarskich, przychodni itp. - 87 zł. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu