Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
14/05/2016 - 13:30

Szlak Architektury Drewnianej jak produkt. Wymaga inwestowania

Szlak architektury drewnianej Małopolski, który przebiega przez Sądecczyznę i Ziemię Gorlicką szybko stał się markowym produktem Małopolski, w który jak dotąd zainwestowano ponad 40 milionów złotych.

Drewniane kościoły, kapliczki, ale też cerkwie, dwory i skanseny - znowu sa otwarte dla turystów. W Małopolsce można już wędrować Szlakiem Architektury Drewnianej. Od maja do września można odwiedzać obiekty, które są zazwyczaj zamknięte dla osób indywidualnych. Zainteresowanie zabytkami, z których wiele to obiekty wpisane na listę UNESCO jest ogromne. Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego, które systematycznie przeznacza pieniądze na utrzymanie zabytków podkreśla, że tylko w ubiegłym roku Szlakiem przeszło ponad milin turystów.

Każde muzeum może tylko marzyć o tym, żeby taka liczba ludzi do nich przychodziła.  Przebiegający przez Sądecczyznę i Ziemię Gorlicką Szlak Architektury Drewnianej to jedna z największych atrakcji europejskich,  choć trzeba go jeszcze mocniej wypromować.  Systematycznie rok do roku przekazujemy stosunkowo duże środki finansowe na ten cel

Ja dotąd na dofinansowanie drewnianych zabytków województwo małopolskie przeznaczyło 40 mln złotych. W tym roku wyasygnuje na ten cel 1, 8 mln. To nie tylko cerkwie i kościoły. To także przepiękne dwory, młyny i skanseny.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku w niektórych zabytkach będą organizowane koncerty. Sezon na szlaku zakończy się jesienią.

(ami)

fot: sxc.hu. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu