Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
08/09/2022 - 18:45

Tak kombinują Polacy w sprawie dodatku węglowego. Wszystko, żeby dostać 3 tysiące

Niektórzy kombinują na potęgę, byle tylko zdobyć 3 tysiące złotych, przyznawane jako dodatek węglowy. Zmieniają nawet wcześniejsze oświadczenia w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Konsekwencje takiego działania mogą być jednak o wiele większe niż 3 tysięce złotych.

To może Cię zainteresować: Nie tylko dodatek węglowy. Można dostać znaczenie więcej pieniędzy. Zobacz ile

Dodatek węglowy 2022 – duże zainteresowanie

Do 30 listopada można składać wnioski o przyznanie dodatku węglowego, czyli jednorazowej wypłaty 3 tysięcy złotych. Dodatek ma wspomóc gospodarstwa, których głównym źródłem ogrzewania są piece na węgiel.

Również na Sądecczyźnie dodatek węglowy był bardzo wyczekiwanym wsparciem finansowym dla domostw. Mieszkańcy naszego regionu tłumnie zgłaszają się do gminnych i miejskich punktów, gdzie można zostawić wnioski o przyznanie dodatku węglowego.

Czytaj więcej: Nowy Sącz: MOPS przyjął już blisko 2 tysiące wniosków o dodatek węglowy. Będą ważne zmiany dla mieszkańców

Podstawą do przyznania 3 tysięcy złotych dodatku jest wpis gospodarstwa w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, gdzie Polacy zgłaszali czym ogrzewają domy.

Nadzór Budowlany ostrzega przed składaniem fałszywych deklaracji

W poprzednim tygodniu Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zwrócił uwagę na nielegalną praktykę zmieniania deklaracji składanych do CEEB.

Baza źródeł ciepła i spalania paliwa funkcjonuje od 1 lipca 2021 roku. Polacy mieli czas na złożenie własnej deklaracji do 30 czerwca 2022 roku. Jak pisze Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, zdecydowana większość obywateli wywiązała się z tego obowiązku w terminie.

- Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia – zaznacza autor komunikatu.

Prawdziwość deklaracji może sprawdzić kontrola

Takie oszustwo może mieć bardzo krótkie nogi, bo prawidłowość deklaracji mogą przecież sprawdzić osoby upoważnione przez gminy.

- Co więcej na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa również ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych – pisze Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

To oznacza, że osoba, która złożyła deklarację do CEEB podlega obowiązkowej kontroli. Kontrola ta dotyczy również weryfikacji zadeklarowanego źródła ciepła.

Co grozi za składanie fałszywych oświadczeń?

Według ustawy dotyczącej składanych przez obywateli deklaracji w CEEB, oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.

- Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia – taki zapis widnieje we wspomnianej ustawie.

O odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń mówi artykuł 233 Kodeksu Karnego:

Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

([email protected], fot. ilustracyjne - Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu