Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
03/10/2023 - 15:05

Tak znana sieć komórkowa nabijała rachunki na infolinii. Ludzie płacili i nie mieli o tym pojęcia. Sieć oddaje pieniądze

Oferowali nielimitowane rozmowy do komórkowych i stacjonarnych w ramach abonamentu, ale kazali sobie płacić za połączenie z własnymi infoliniami, gdzie zgłaszane są usterki i reklamacje. Co więcej, opłaty były pobierane nie tylko za faktyczny czas połączenia z konsultantem, ale również za czas oczekiwania na połączenie. Na takie praktyki poskarżyli się klienci sieci Orange. Sprawa trafiła pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Teraz doczekała się finału. Sieć musi zwrócić pieniądze, nawet byłym klientom. Komu i za co przysługuje rekompensata?

O co chodzi w całej sprawie? Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierały sygnały dotyczące opłat za połączenia z infoliniami Orange i nju mobile, służącymi do zgłaszania usterek i reklamacji. Jak się okazuje, opłaty były naliczane również w sytuacji, gdy ktoś korzysta z oferty, w której ma nielimitowane rozmowy do sieci komórkowych i stacjonarnych w ramach abonamentu. Co więcej, ze skargi wynikało, że  rachunek buł nabijany nie tylko za faktyczny czas połączenia z konsultantem, ale również za czas oczekiwania na połączenie.

Teraz sprawa doczekała się rozstrzygnięć. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której zakwestionował praktyki Orange Polska.

- Działania spółki mogły być niezgodne z ustawą o prawach konsumenta. Przepis jasno mówi, że opłata za połączenie z numerem wskazanym przez przedsiębiorcę do kontaktu w sprawie zawartej umowy, nie może być wyższa niż opłata za zwykłe połączenie telefoniczne, zgodnie z taryfą, z której korzysta konsument. Jeżeli posiada ofertę darmowych rozmów, to za próbę skontaktowania się z usługodawcą, nie powinny być pobierane żadne opłaty – wyjaśnia Chróstny, który zakwestionował również pobieranie opłat w wysokości 49 zł za diagnozę, czy doszło do zgłaszanego w reklamacji przez konsumenta uszkodzenia i która ze stron przyczyniła się do jego powstania.

Czytaj też Dom, zarobki, bankowe konto, samochody… tak się powodzi burmistrzowi Biedzie w Limanowej  

Orange ma zwrócić opłaty

UOKiK poinformował, że operator ma zwrócić koszty za połączenia z infolinią klientom, korzystającym z ofert Orange i nju.

Komu i za co przysługuje rekompensata? Tym, którzy dzwonili na infolinię od 12 marca 2022 do 12 marca 2023 r.; zawarli nową umowę lub zmienili jej warunki po 25 grudnia 2014 r.; w czasie kontaktu z infolinią posiadali pakiet z nielimitowanymi rozmowami na telefony komórkowe; nie złożyli reklamacji w zakresie kosztów połączenia z infolinią lub otrzymali negatywną odpowiedź. Na tym jednak nie koniec, bo Orange ma również przestać pobierać opłaty za usługę serwisową i zwrócić pobrane opłaty w wysokości 49 zł lub jej lub jej wielokrotności.

Rekompensata ma przysługiwać konsumentom, którzy od 7 czerwca ubiegłego roku  do dnia zaprzestania pobierania opłaty zapłacili za diagnozę uszkodzenia (jeśli ponieśli ten koszt więcej niż jeden raz, otrzymają wielokrotność 49 zł); nie mieli pozytywnie rozpatrzonej reklamacji dotyczącej opłat za diagnostykę.

Czytaj też Jeśli tego nie zrobicie, nie zagłosujecie. Do kiedy to trzeba załatwić? 

Trzeba wypełnić formularz

Obecni klienci Orange i nju będą mogli wypełnić specjalny formularz dostępny przez trzy miesiące od daty jego publikacji na stronie internetowej spółki. Osoby, które nie wypełnią formularza również otrzymają zwrot pieniędzy. Zapłacą mniej za rachunek lub dostaną doładowanie konta.

Co na to Orange Polska? Do sprawy w rozmowie z Polską Agencją Prasową odniósł się rzecznik spółki Wojciech Jabczyński. - Opłatę za połączenia z infoliniami znieśliśmy już w marcu 2023 roku. Pozostałe zobowiązania zrealizujemy zgodnie z harmonogramem - powiedział Jabczyński.

Czytaj też Drakońskie kary dla kierowców. Weszły w życie nowe przepisy

Praktyki innych operatorów

Oprócz spółki Orange Polska, Prezes UOKiK sprawdził praktyki pozostałych trzech największych operatorów telefonii komórkowej dotyczące pobierania opłat za kontakt z infolinią. T-Mobile Polska oraz Polkomtel przeszyły pozytywnie weryfikację, a po uwagach Urzędu dodatkowo poprawiły komunikację skierowaną do konsumentów.  Informują obecnie, że w przypadku posiadania przez abonenta pakietów minut (w tym tzw. pakietów bez limitu) połączenia z infoliniami obsługowymi zostaną z nich rozliczone.

W przypadku P4, między innymi  operator sieci Play, szef UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w trakcie którego spółka zmieniła praktyki na korzystne dla konsumentów. Po interwencji Urzędu od stycznia tego roku konsument płaci za połączenie z infolinią P4 jak za krajowe połączenie głosowe z numerem komórkowym w tej sieci zgodnie z ofertą konsumenta. Jeśli posiada bezpłatne połączenia do Play, to dotyczy to również połączenia z infolinią. Jeżeli jego oferta obejmuje pakiet minut, to połączenie zostanie z niego rozliczone. W sytuacji gdy w połączenia do Play są płatne lub wykorzystany zostanie pakiet minut, to spółka naliczy opłatę za połączenie z infolinią określoną w cenniku oferty, jednak nie wyższą niż dotychczasowa cena połączenia. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu