Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
24/05/2024 - 06:40

Teraz mObywatel wersja 2.0 umożliwia załatwianie spraw związanych z prowadzeniem własnej firmy

Do aplikacji mObywatel 2.0 dodana została usługa Firma, która usprawnia prowadzenie firmowych formalności. Ma być ona wdrażana stopniowo. Pierwszym użytkownikom mObywatela 2.0 Firma została udostępniona w minioną w środę 22 maja, a dla wszystkich będzie dostępna od poniedziałku 27 maja br.

Firma to rozwiązanie w mObywatelu 2.0, które ma pomagać przedsiębiorcom oszczędzać czas i unikać „wycieczek” do urzędów.

Dane firmy i zaświadczenie o wpisie do CEIDG

Z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się wiele obowiązków. To właśnie do tych obywateli, którzy prowadzą własny biznes, skierowana jest nowa usługę.

Do częstych czynności przy prowadzeniu firmy należy przekazywanie danych do faktury – ich kompletu lub wybranych informacji, jak np. NIP czy REGON.
Teraz w usłudze Firma w mObywatelu 2.0 widać dane swojej działalności i można je łatwo skopiować.

Potem wystarczy wysłać je wybranym kanałem, np. przez SMS, komunikator albo e-mail. Kontrahent lub inna osoba dostanie dane do faktury w jednej chwili.

Innym udogodnieniem, które wprowadza usługa Firma, jest możliwość pobrania zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na swój telefon.

Dokument w formacie PDF możecie następnie przesłać dalej wybraną metodą lub okazać np. w urzędzie czy podczas załatwiania innych formalności.

Status działalności gospodarczej w aplikacji

Dodatkowo usługa Firma pokazuje aktualny status działalności gospodarczej. Ponieważ łączy się z bazą CEIDG przy każdym uruchomieniu, w aplikacji widzicie dokładnie takie dane, jakie są wpisane w rejestrze.

Ta funkcja jest szczególnie przydatna, kiedy rejestruje się firmę, zawiesza ją albo wznawia działalność po przerwie. W usłudze widoczny jest jeden z trzech statusów działalności gospodarczej:

Oczekująca na rozpoczęcie – kiedy jesteście w trakcie zakładania działalności gospodarczej, zobaczycie ten status wraz z datą zgłoszonego rozpoczęcia prowadzenia firmy.

Aktywna – widzicie ją, kiedy prowadzicie działalność.

Zawieszona – obok tego statusu widzicie datę ostatniego zawieszenia firmy. Jeśli jesteście w trakcie wznawiania działalności, pojawi się osobne powiadomienie pokazujące datę jej zgłoszonego wznowienia. 

Jeśli użytkownik dostrzeże błąd w danych, może łatwo poprawić je, korzystając z usługi online – Zmiana danych w CEIDG, na stronie Biznes.gov.pl. Pod tym samym adresem zarejestruje działalność gospodarczą.

„Jeśli chcecie w jednym miejscu prowadzić sprawy urzędowe swojej firmy, skorzystajcie z Konta Przedsiębiorcy. Z pozycji Konta możecie nie tylko kontrolować dokumenty wysyłane i odbierane z urzędów, ale również zarządzać pełnomocnictwami”, zachęca przedsiębiorców do korzystania z nowej funkcjonalności aplikacji mObywatel Ministerstwo Cyfryzacji.  [email protected]) fot.niekverlaan/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu