Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 maja. Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
12/10/2023 - 07:20

Teraz nie na każdą pompę ciepła będzie dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Wkrótce ma nastąpić poważna korekta dotycząca zasad dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu Czyste Powietrze. Zmiany mają na celu wyeliminowanie z rynku nieuczciwych producentów i dystrybutorów pomp ciepła. Kupujący je konsumenci nie tylko nie ograniczają emisji gazów w dostatecznym zakresie, ale i narażają się na płacenie gigantycznych rachunków za prąd.

Ogromny popyt na pompy ciepła, którymi Polacy zdecydowali się zastępować kopciuchy sprawił, że na rynku oferowanych jest wiele urządzeń tego typu przez nieuczciwych dystrybutorów lub wręcz oszustów.

Dlaczego ograniczenia w dopłatach do pomp ciepła

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rekomenduje Ministerstwu Klimatu i Środowiska pilne dokonanie zmian w zasadach dotowania zakupu i montażu pomp ciepła w ramach programu Czyste Powietrze.

Chodzi o wykluczenie z dotowania dużej grupy pomp ciepła, zwłaszcza importowanych z Chin, a także przestarzałych technologicznie pomp ciepła, głownie typu powietrze/powietrze, które wymagają znacznego poboru energii elektrycznej. Nieświadomi nabywcy takich pomp narażają się dodatkowo na wysokie rachunki w przyszłości, które są związane z dużym poboru prądu w okresie spadku temperatury atmosferycznej.

Mimo ostrzeżeń, ze strony NFOŚiGW czy ministerstwa klimatu, takie praktyki są nagminne, a osób, które wpadają w pułapkę wysokich rachunków za prąd jest coraz więcej. Dlatego instytucje zarządzające dotacjami postanowiły przeciwdziałać im administracyjnie.

Na jakie pompy ciepła nie będzie dopłat

Działania administracyjne mają być prowadzone wielotorowo. Po korekcie w programie dotacji na zakup i montaż pompy ciepła nie dostanie konsument, jeśli urządzenie to nie będzie znajdowało się na Liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów). Obecnie lista ta zostanie zamknięta, a by otrzymać wpis na nią producent lub dystrybutor będzie musiał przedstawić odpowiednie atesty – do wniosku o wpisanie pompy ciepła na Listę ZUM niezbędne będzie dołączenie raportu z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium, posiadającym odpowiednie certyfikaty.

Wprowadzony ma też być obowiązek posiadania świadectwa energetycznego przez takie urządzenie, a sama dotacja z programu Czyste Powietrze dotyczyć będzie najprawdopodobniej tylko pomp ciepła zaliczanych dla klasy B i A (odpowiedników dawnych klas A++ oraz A+++).

Ponadto rozważane są kryteria cenowe dla poszczególnych typów pomp ciepła. Obecnie nagminnym zjawiskiem na rynku jest oferowanie urządzeń, zwłaszcza z importu o zawyżonej cenie; bywa, że pompa ciepłą o wartości 10 tys. zł jest sprzedawana nawet za 25-30 tys. zł.   ([email protected]) fot. ri/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu