Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
26/05/2024 - 17:20

Tragedia 300 rodzin. Zamknęli ostatnią hutę szkła

"Mówimy o końcu pewnej ery w Grecji i na całym świecie. Widzimy, jak przemysł lekki i średni przenosi się albo do Azji, albo do pozostałych tanich krajów UE". Po siedemdziesięciu latach intensywnej pracy grecka huta szkła Yioula (obecnie BA Glass portugalskiej międzynarodowej firmy) i jej fabryki w Aigaleo (na obrzeżach Aten) należące do rodziny Voulgarakis zostaje definitywnie zamknięta. W ten sposób grecki przemysł hutniczy również zostaje na stałe zamknięty, gdyż Yioula była ostatnim producentem wyrobów szklanych w kraju.

Tragedia 300 rodzin. Zamknęli ostatnią hutę szkła

Portugalski konglomerat, uzasadniając swoją decyzję, powołuje się na utrzymujący się brak popytu i stale rosnące koszty magazynowania oraz bardzo wysokie podatki, sięgające w Grecji 24 procent. Jest to trzecia fabryka zamknięta przez międzynarodową korporację w ostatnich miesiącach, po Reckitt Benckiser i Tupperware.

Wieloletnia tradycja rodziny Voulgarakis – huta szkła Yioula
Huta szkła Yioula Group została założona przez rodzinę Voulgarakis w 1947 roku w Aigelo, na przedmieściach Aten. - Firma była idealnym przykładem rodzaju przemysłu rozwijanego w Grecji. Rozwijał się przemysł lekki lub średni; to znaczy, że nie obejmował on szerokiego wykorzystania maszyn i kapitału, a na pewno nie obejmował technologii - wspomina profesor Nikas. Najlepsze lata fabryki przypadają na pierwszą dekadę lat 2000. kiedy to firma rozszerzyła swoją działalność i wybudowała huty szkła w Bułgarii (2003), Rumuni (2004) i na Ukrainie (2008). Grupa zdobyła dominację na całych Bałkanach, wypierając z rynku konkurencyjne firmy tureckie. W 2008 roku, ze względów finansowych, fabryka została zamknięta na 78 dni, po upływie dwóch i pół miesiąca, mimo nierozwiązanych problemów płacowych firma w rekordowym tempie powróciła na rynek. 

COOP Jednota Slovensko – Słowacy postawili na protekcjonizm lokalny i wygrywają

Wykupienie fabryki przez portugalski konglomerat BA Glass
Tonącego statku nie udało się rodzinie Voulgarakis uratować, 27 stycznia 2017 roku, portugalski BA Glass wykupił Yioula Group, w tym jej fabrykę w Atenach, dwie w Bułgarii - w Sofii i Płowdiw oraz jedną fabrykę w Rumunii, w Bukareszcie. Łączna cena zakupu huty i jej fabryk wyniosła około 500 milionów euro. Po uiszczeniu zalegających płatności, właściciele zyskali około 174 milionów euro. Według raportu finansowego firmy, w 2022 roku, sprzedaż produktów wzrosła o 40,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając rekordowy poziom 1,431 mln euro. Mimo dobrych wyników, na sytuacji rynkowej huty zaważyły bardzo wysokie w Grecji podatki, w związku z czym koszty prowadzenia fabryki wzrosły do 300 milionów euro (stawka podatkowa w Grecji wynosi 24 procent). W konsekwencji rentowność firmy została zagrożona.

„Nagła śmierć” – niespodziewane zamknięcie fabryki
W efekcie długotrwałych problemów, w maju 2024 roku podjęto decyzję o ostatecznym zamknięciu BA Glass - ostatniej huty szła w Grecji. Kierownictwo firmy przedstawiło pracownikom dwie opcje wynagrodzenia finansowego w związku z nagłym zwolnieniem z pracy: wypłacenie podwójnego odszkodowania oraz dodatkowo 6 000 euro i podpisanie umowy o dobrowolnym odejściu, drugą zaproponowaną opcją była konsultacja z pracownikami i uzgodnienie formy grupowego zwolnienia pracowników po dwóch miesiącach z jednorazową wypłatą odszkodowania. W swoim oświadczeniu firma stwierdziła, że w tym okresie przejściowym, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec klientów, "skonsolidowała" produkcję zgodnie z wymogami rynku. 

Spółki, pieniądze, polityka i sport - czy to się sprawdza?

Tragedia ponad 300 rodzin
W wyniku zamknięcia huty, pracę straciło 140 stałych pracowników, od 60 do 85 podwykonawców oraz inne osoby zaangażowane w transport i dostawy. Z fabryki utrzymywało się około 300 rodzin, wielu pracowników pracowało w hucie większość swojego dorosłego życia. "Mam 46 lat i pracuję w branży od 22 roku życia. Spędziłem tam moje najbardziej kreatywne i produktywne lata. Obecnie nie ma firmy (w Grecji), do której moglibyśmy pójść i wykorzystać naszą wiedzę, więc zaczniemy szukać pracy jako niewykwalifikowani pracownicy. To dla nas katastrofa" - powiedział Fotis Kourakos, przewodniczący związku zawodowego pracowników BA Glass. Jedyną możliwością na uratowanie upadłej fabryki i jej pracowników jest znalezienie innego krajowego lub zagranicznego inwestora, jednak szanse na to, jak określają eksperci, są nikłe, ponieważ przemysł hutniczy jest kosztowny. (Pola Lewicka ISW Fot.: ilustracyjne pixabay.com autor: GPoulsen ) © Materiał chroniony prawem autorskim

Materiały źródłowe:
https://balkaninsight.com/2024/05/08/end-of-an-era-greeces-last-glass-factory-shuts-down/
https://www.ekathimerini.com/economy/1234572/greeces-last-glassworks-factory-is-closing-down/
https://www.glassonline.com/ba-glass-to-close-its-plant-in-athens-greece/
https://www.baglass.com/en/history.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Georgios_Voulgarakis
https://www.thenationalherald.com/no-more-growing-panes-greeces-last-glasswork-factory-closes-windows/
https://www.naftemporiki.gr/english/1621451/closure-of-production-activities-at-ba-glass-greeces-plant/







Dziękujemy za przesłanie błędu