Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
02/01/2023 - 12:50

Trzepnie po kieszeniach tych, co piją i palą. Nowe, wyższe ceny, z nowym rokiem

Ile pieniędzy puszczają z dymem tytoniowi nałogowcy? Jeśli wypalają dziennie paczkę papierosów, to miesięcznie wychodzi ponad 420 złotych. Z nowym rokiem przyjdzie im płacić jeszcze więcej, podobnie jak amatorom piwa, wina i wódki. kieszeni. Wszystko przez wzrost akcyzy. Ile używki kosztują po nowemu.

Ciężkie czasy przyszły dla tych, którzy lubią wypić i zapalić. W nowy rok wkroczyli z nowymi cenami. Do rosnących kosztów produkcji używek doszła kolejna podwyżka akcyzy: o 10 procent na wyroby tytoniowe i o 5 proc. na alkohol.

Ile trzeba płacić po nowemu? Nowe stawki podało ministerstwo finansów

  • wódka o pojemności 0,5 l – średnia cena ma wzrosnąć z 23,50 zł do 24,40 zł, czyli o 90 gr
  • wino o pojemności 0,75 l – średnia cena ma wzrosnąć z 20,16 zł do 20,25 zł, czyli o 9 gr
  • piwo o pojemności 0,5 l – średnia cena ma wzrosnąć z 2,86 zł do 2,90 zł, czyli o 4 gr
  • papierosy w liczbie 20 szt. – średnia cena ma wzrosnąć o 42 gr
  • tytoń do palenia w ilości 100 g – średnia cena ma wzrosnąć do 4,15 zł

czytaj też Pierwsze dziecko w Nowym Sączu w 2023 roku urodziło się zaraz po północy. Chłopiec czy dziewczynka?

Alkohol drożeje nie tylko z powodu wyższej akcyzy. Rosną też koszty surowców potrzebnych do jego wytwarzania  czyli zboża i ziemniaki, do tego coraz więcej trzeba płacić za energię, gaz, transport i opakowania,  co także wpłynie na ceny produktów -  wskazywał na łamach serwisu se.pl Andrzej Szumowski,  prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, który uważa, że z powodu coraz droższego alkoholu, może pojawić się więcej nielegalnych produktów - Zawsze, gdy rosną ceny, rośnie szara strefa - dodaje Szumowski.

Po kieszeniach dostają też piwosze. Złoty trunek w minionym roku zdrożał średnio o 15 proc. Dalszy wzrost cen przewiduje Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny branżowego związku Browary Polskie.  – Jeśli inflacja będzie utrzymywała się na podobnym poziomie jak obecnie, cena piwa będzie rosła w podobnym tempie –przytacza opinię eksperta se.pl. Jego zdaniem miłośników piwa czekają trudne lata. – Skumulowany wzrost akcyzy do 2027 roku wyniesie 40 proc., a do tego dojdą wyższe marże, VAT itd. – uważa Morzycki.  

Na tym nie koniec podwyżek akcyzy. Stawka będzie wzrastać o 10 proc. co roku. I tak aż do 2027.

Ile piją i palą obywatele naszego kraju? Według danych portalu Helping Hand przeciętny Polak wypija rocznie ponad 12 litrów czystego alkoholu. Z kolei CBOS podaje, że regularnie pali co piąty Polak (21 proc.), a 5 proc. przyznaje się do okazjonalnego palenia. Dzięki akcyzie rząd może liczyć na przychód rzędu 2,4 mld zł.([email protected]) fot.Dziękujemy za przesłanie błędu