Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
13/01/2024 - 05:40

Trzynastka za 2023 rok. Kto może liczyć na dodatkową pensję, jakie składniki wynagrodzenia wliczają się do trzynastki

Trzynasta pensja, popularnie zwana trzynastką to przywilej, który przysługuje pracownikom zatrudnionym w sferze budżetowej. Pracownik nabywa prawo do trzynastki w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

Jeśli ktoś nie przepracował całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Jakie elementy wynagrodzenia wliczają się do trzynastki? Podpowiadamy.

Na czym polega trzynasta pensja w roku

Jak wyjaśnia Katarzyna Sędziak z rządowej Zielonej Linii, zasady obliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego określa art. 4 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Zgodnie z nim, trzynastkę ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Trzynastka podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu na takich samych zasadach jak wynagrodzenie zasadnicze.

Do trzynastki wlicza się wynagrodzenie otrzymane przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, obliczanych zgodnie z zasadami przyjętymi w rozporządzeniach urlopowych. Są to:

  • wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
  • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,
  • wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Czego pracodawca nie uwzględni wyliczając trzynastą pensję

Przy ustaleniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego niezbędne jest przyjęcie wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika oraz jego elementów składkowych, które nie podlegają wyłączeniu.

Składniki nieuwzględniane do podstawy trzynastki to:

  • jednorazowa lub okazjonalna wypłata za spełnienie określonego zadania lub za określone osiągnięcie,
  • wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • nagroda jubileuszowa,
  • wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy innej niż urlop wypoczynkowy (urlop zdrowotny, urlop okolicznościowy, dni wolne na opiekę nad dzieckiem do 14 lat z art. 188 KP, czas oddania krwi w stacji krwiodawstwa przez pracownika będącego krwiodawcą),
  • zasiłek z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego,
  • ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy,
  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • kwota wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • nagroda z zakładowego funduszu nagród,
  • odprawa emerytalna lub rentowa i inne odprawy pieniężne,
  • wynagrodzenie i odszkodowanie przysługujące w razie rozwiązania stosunku pracy.

Jak widać, lista wyłączeń z podstawy wymiaru trzynastki jest po wielokroć dłuższa niż lista składników wliczanych do podstawy wymiaru trzynastki. Na szczęście tytuły do wyłączeń to w większości zdarzenia, które występują dużo rzadziej niż te, które są podstawą do naliczania dodatkowego w roku wynagrodzenia zwanego trzynastką.    ([email protected]) fot. PiotrAlbanowicz/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu