Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
25/07/2020 - 08:15

Tutaj rośnie nowy browar. Pierwszy ułan RP Wieniawa-Długoszowski byłby rad

Nie tak dawno z krajobrazu Starego Sącza zniknął słynny budynek, czyli „Przystań”. To tu gościł kiedyś słynny generał II Rzeczpospolitej Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Dziś rośnie tu manufakturowy browar.

Budynek stał tutaj ponad 80 lat i od początku pełnił funkcję cieszącego się dużym powodzeniem gościńca. W 1938 roku bawiła tu – wypoczywała i ponoć mocno swawoliła - najbarwniejsza postać międzywojnia, pierwszy ułan Rzeczpospolitej Bolesław Wieniawa-Długoszowski. W czasie II wojny światowej stacjonowali tu niemieccy oficerowie. w 1942 roku hitlerowcy w lesie obok, na tzw. Piaskach zastrzelili Żydów z sądeckiego getta – stąd miejsce to często określano „nawiedzonym” a dziś w planie przestrzennego zagospodarowania las figuruje jako teren o charakterze historycznym objętym ochroną. Sama działka pod „Przystanią” jest przeznaczona w tym samym planie na działalność gastronomiczną i hotelarską.

Zobacz też: Monety z 1660 roku! Takie skarby kryje ziemia wokół „Przystani”

Ciekawostką jest fakt, że do czasu wyburzenia pod koniec II wojny światowej starego mostu na Popradzie gościniec stał po drugiej stronie głównej drogi. Po wojnie obiekt trafił w ręce Biura Turystycznego „Gromada" i przez dziesiątki lat, podobnie jak pobliski „Szałas" gościł uczestników kolonii i obozów. Gdy zmienił się ustrój, budynek opustoszał, a potem przez lata czekał na kupców. Bez skutku.

Wszystko się zmieniło gdy powstała sieć tras EuroVelo, lokalizacja nieruchomości znów nabrała atrakcyjności. Tym bardziej, że po drugiej stronie ronda spinającego dwie kluczowe dla regionu drogi DK 87 i DW 969 powstała duża stacja benzynowa, McDonald's i Biedronka.

Nowy właściciel wyburzył zniszczony budynek i chce w to miejsce wybudować browar, w którym będzie można kupić i degustować manufakturowe piwa. Jesteśmy przekonani, że generał Wieniawa-Długoszowski, niekwestionowany koneser dobrych trunków byłby z tego bardzo zadowolony. Prace już ruszyły.

ES [email protected] Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu