Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
04/05/2013 - 06:00

Uwaga, bezrobotni! Projekt „Biznes z EFS II” szansą na własną firmę!

Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego realizuje projekt „Biznes z EFS II”. To szansa dla wielu bezrobotnych na gruntowne szkolenie i założenie własnej działalności gospodarczej. Już w czerwcu rusza nabór do czwartej edycji projektu. Udział w nim może pozytywnie zmienić życie, więc warto się starać!
Projekt „Biznes z EFS II” realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013, Priorytet VI „Rynek Pracy otwarty dla wszystkich” Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”. Trwa od pierwszego czerwca 2012 roku, a zakończy się 31 grudnia 2014. Planowany budżet projektu to blisko 1,9 mln zł (z czego 100 proc. wnioskowane dofinansowanie oraz 0% wkładu własnego), a planowana liczba beneficjentów pomocy to nie mniej niż 62 osoby bezrobotnych, łącznie w czterech edycjach naboru. Celem projektu jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości wśród bezrobotnych mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego poprzez udzielenie wsparcia szkoleniowego oraz dotacji na założenie własnej firmy.

Projekt kierowany wyłącznie do bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Kandydat do projektu musi spełniać przynajmniej jedno z następujących kryteriów: jest osobą do 25 roku życia lub jest osobą niepełnosprawną, bądź kobietą, bądź też osobą długotrwale bezrobotną. Wyłączone są osoby posiadające działalność gospodarczą w okresie jednego roku przed przystąpieniem do projektu oraz ci, którzy korzystali ze środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej czy na założenie bądź przystąpienie do spółdzielni socjalnej.

Rekrutacja do czwartej, ostatniej edycji projektu zaplanowana jest od 25 czerwca do 3 lipca 2013 roku.

- Ze względu na charakter projektu, który z założenia wspiera przedsiębiorczość osób młodych, w szczególny sposób do udziału w projekcie zapraszamy osoby wieku poniżej 25 lat – informuje Piotr Polański, koordynator projektu i dodaje:
- W projekcie „Biznes z EFS II” odróżnieniu od dotacji z innych źródeł osoby poniżej 25 roku życia nie muszą posiadać udokumentowanych kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego, związanego z planowaną działalnością gospodarczą. Osoby młode otrzymują także dodatkowe punkty na etapie rekrutacji do projektu, tym samym mają bardzo duże szanse na otrzymanie dotacji – podkreśla.
W ramach projektu, jego uczestnicy otrzymają wsparcie. Będzie to doradztwo zawodowe, obejmujące analizę potrzeb szkoleniowych uczestnika projektu oraz omówienie zasad udziału w projekcie. Uczestnicy przejdą również szkolenie „ABC przedsiębiorczości” (trwające aż 104 h) z zakresu zakładania oraz prowadzenia działalności gospodarczej, a także profesjonalne doradztwo w zakresie sporządzania biznes planów.

Podstawą udzielania dotacji na podjęcie działalności gospodarczej będzie ocena biznes planu, składanego po zakończeniu szkolenia. Wysokość udzielanych dotacji to kwota do 6 -cio krotności przeciętnego wynagrodzenia na osobę. Aktualnie jest to kwota 22 tys. zł

- Projekt od początku realizacji cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W trzech wcześniejszych edycjach chęć udziału wyraziło ponad 140 osób. Spośród wielu bardzo dobrych pomysłów wybrano 48 uczestników projektu, z których każdemu przyznano dotację – mówi Piotr Polański. - Przed udzieleniem dotacji uczestnicy projektu dzięki szkoleniu w „ABC przedsiębiorczości” uzyskali wiedzę, umiejętności oraz kompetencje biznesowe niezbędne do efektywnego funkcjonowania na rynku – dodaje.

Wśród 48 nowo powstałych firm znalazły się między innymi punkty opieki nad dziećmi (działalność analogiczna do przedszkola), warsztaty samochodowe, pracownie reklamy, firmy zajmujące się renowacją dzieł sztuki i zabytków, usługi fizjoterapeutyczne, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, firmy związane z branżą poligraficzną, firmy remontowo-budowlane i wiele innych.

Zygmunt Gołąb
Fot. ZOG









Dziękujemy za przesłanie błędu