Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
13/03/2019 - 11:35

W sadach praca wre. Sadownicy z Łącka tną pędy

Sadownicy kończą właśnie obcinanie pędów jednorocznych - pracę żmudną i uciążliwą, którą trzeba wykonać stojąc na drabinie lub na platformie ciągniętej przez traktor. Muszą zdążyć na czas z tym zabiegiem pielęgnacyjnym.

Sadownicy w Łąck przystąpili do prac wczesnowiosennych

Zapytaliśmy jednego z sadowników kiedy rozpocząć wiosenne opryskiwanie drzew owocowych? - Jeśli pogoda pozwala, to wiosenne opryski drzew owocowych należy zacząć już pod koniec lutego, przed pojawieniem się liści. Termin poszczególnych zabiegów trzeba dostosować do warunków pogodowych oraz fazy rozwoju roślin, ponieważ oprysk wykonany zbyt wcześnie, jak i zbyt późno, nie będzie skuteczny.

Pierwsze wiosenne opryski drzew owocowych wykonuje się przed otwarciem pąków liściowych, a następne w kolejnych fazach rozwoju liści, przed otwarciem pąków kwiatowych, w czasie kwitnienia itd. Nie da się wyznaczyć dokładnej, stałej daty poszczególnych zabiegów, bo co roku termin może się różnić w zależności od pogody, która znacząco wpływa na tempo wegetacji roślin.

Jaka będzie wiosna, takie będą zbiory, ale jeżeli trzymać się teorii zmienności plonów co dwa lata, to poprzedni sezon był niezwykle obfity w owoce. Ten rok może już taki nie być. (PG)Dziękujemy za przesłanie błędu