Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
16/11/2023 - 12:20

W styczniu wróci 5 proc. VAT na podstawowe artykuły spożywcze – od warzy po mięso?

Działanie tarczy antyinflacyjnej, w tym obniżonego do stawki zero procent podatku od towarów i usług na podstawowe produkty spożywcze kończy się 31 grudnia 2023 r. Oznacza to, że bez zmian w prawie gdy tylko otworzą się po raz pierwszy sklepy w 2024 roku ceny brutto, a więc te, które płacimy przy kasie zostaną powiększone o 5 procent.

Czy zmiany w prawie będą, nie wiadomo – przede wszystkim dlatego, że nie wiadomo kto będzie rządził w grudniu i czy oprócz woli politycznej przedłużenia zerowego VAT na żywność na kolejny okres czasu będzie miał możliwości sprawcze – projekt ustawy, jej uchwalenie, podpisanie przez prezydenta, druk w Dzienniku Ustaw i wejście w życie, by nawet móc taką wolę wdrożyć w życie.

Zerowy VAT na żywność: jest zgoda UE na przedłużenie ulgi

Państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą koordynować swoją politykę fiskalną – a więc także w zakresie podatku od towarów i usług – i realizować ją zgodnie z przyjętymi wspólnie zasadami. Zgodę na obniżenie VAT z 5 procent do stawki zero procent w 2022 roku rząd Polski uzyskał w Brukseli, podobnie było ze stosowaniem ulgi w kończącym się roku.

A jak jest z decyzjami na 2024? Okazuje się właśnie, że jeśli polski rząd zechce przedłużyć stosowanie tarczy antyinflacyjnej w zakresie cen detalicznych, to nie musi o to pytać władz Unii Europejskiej, bo nasz kraj, podobnie jak inne kraje członkowskie UE obowiązuje wciąż poluzowana na czas pandemii i inflacji polityka w zakresie działań fiskalnych, w tym podatku VAT.

W praktyce oznacza to zgodę władz UE na stosowanie jednej stawki VAT obniżonej (z 5 proc.) i jednego zwolnienie (stawka zero procent) w odniesieniu do maksymalnie siedmiu kategorii produktów uznawanych za artykuły pierwszej potrzeby: żywność, leki, produkty farmaceutyczne.

Jeśli więc zapadnie decyzja o przedłużeniu zerowego VAT na żywność, wystarczy przyjąć przepisy (ustawą) w Polsce, bez konsultowanie ich w Brukseli.

Ile oszczędzamy na wydatkach dzięki zerowemu VAT na żywność

Choć 5 proc, jednostkowo nie wydaje się to dużo, bo kosztujący 1,50 zł jogurt z 5-procentowym VAT to 1,58 zł (ale ryba kosztująca z zerowym VAT 40 zł za kg to już 42 zł i nie 8 groszy a 2 złote), to ze wszystkich zakupów w skali roku robi się z tego 11 miliardów złotych (tylko w 2023 r.).

Mniej o 5 proc. VAT płacimy m.in. za warzywa i owoce, orzechy, produkty zbożowe, miód, artykuły mleczarskie, mięso i ryby.

Formułujący nowy rząd premier Mateusz Morawiecki zapowiedział złożenie w Sejmie projektu ustawy przedłużającej działanie tarczy antyinflacyjnej w zakresie zerowego VAT na żywność do końca czerwca 2024 i zaapelował do Sejmu o jej uchwalenie.   ([email protected]) fot. Alexas_Fotos/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu