Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
20/07/2023 - 15:00

Wakacje kredytowe zostaną wydłużone na 2024 rok – na jakich zasadach?

Od tego jak szybko będzie spadać inflacja w drugiej połowie 2023 roku, a w związku z tym czy Rada polityki Pieniężnej rozpocznie już w tym roku serię obniżek stóp procentowych, zależy dalszy los pomocy w spłacie kredytów hipotecznych – tak zwanych wakacji kredytowych.

Jeśli stopy pozostaną na dotychczasowym poziomie, to jest bardzo prawdopodobne, że rząd zdecyduje się nowelizować ustawę i wydłużyć wakacje kredytowe.

Przedłożone wakacje kredytowe: kiedy

Zdaniem Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wakacje kredytowe powinny być przez rząd przedłużone na kolejny okres – do czasu aż stopy procentowe NBP nie spadną poniżej 6 proc.

Obecnie, od września ubiegłego roku podstawowa stopa procentowa, tzw. referencyjna wynosi 6,75 proc. Po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Prezes NBP Adam Glapiński nie wykluczył, że w sprzyjających okolicznościach RPP może obniżyć stopy już we wrześniu. Dodał przy tym, że obniżki będą raczej rzędu 0,25 proc. niż bardziej radykalne.

To by oznaczało, że teoretycznie możliwe jest, iż stopy spadną do 6 proc. lub niżej jeszcze w tym roku. Jednak w praktyce jest to raczej mało prawdopodobne, bo inflacja – zwłaszcza tak zwana inflacja bazowa – wciąż jest powyżej 10 proc.

Biorąc do tego pod uwagę aspekt polityczny – zbliżające się wybory – można spodziewać się, że wakacje kredytowe zostaną jednak przedłużone. Prawdopodobnie o kwartał lub dwa 2024 r., co zresztą sugeruje Paweł Borys.

Kto skorzystał z wakacji kredytowych 2022-2023

Z danych statystycznych wynika, że z wakacji kredytowych skorzystało do końca 2022 r. ponad milion kredytobiorców i została nimi objęta ponad połowa spłacanych obecnie kredytów hipotecznych w Polsce.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zawiera przepisy o wsparciu kredytobiorców obowiązuje od 29 lipca 2022 r.

Zgodnie z przepisami tej ustawy wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty nawet 8 rat:  maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia – 30 września 2022 r.; maksymalnie 2 raty w okresie 1 października – 31 grudnia 2022 r.; maksymalnie 4 raty w 2023 roku – po jednej racie w każdym z kwartałów.

Z wypowiedzi Pawła Borysa wynika, że przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 polegałoby na możliwości kolejnego zawieszenia spłat 1 raty z pierwszym kwartale 2024 r. i ewentualnie jednej raty w drugim kwartale 2024 r.

Ostateczne decyzje rządu w tej sprawie poznamy zapewne we wrześniu lub październiku – po powakacyjnych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej. ([email protected]) fot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu