Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
17/07/2019 - 13:00

Wiadukt w Ptaszkowej już prawie gotowy. Koniec koszmaru kierowców [ZDJĘCIA]

Urwane lusterka, wgniecione karoserie, tak przez całe lata kończył się przejazd pod wiaduktem w Ptaszkowej. Wąski, niski, a na dodatek lekko skręcający tunel od lat był zmorą kierowców. Teraz koszmar się kończy. Budowany przez kolej nowy wiadukt jest już prawie gotowy.

Od lat lokalny samorząd i starostwo powiatowe zabiegali o to, żeby kolej przebudowała licząca sto lat kamienną konstrukcję. Niski tunel był nie tylko zmorą kierowców osobówek. Pod konstrukcją nie mógł się zmieścić ani wóz straży pożarnej ani autobus. Udało się. Rozpoczęta kilka miesięcy temu inwestycja jest na finiszu.

Czytaj też Jak oni to robią. W Ptaszkowej nowy wiadukt „wjedzie” pod tory [ZDJĘCIA]

Tunel został trzykrotnie poszerzony, z czterech do dwunastu metrów, co umożliwi samochodom jazdę w obu kierunkach, po dwóch pasach ruchu. Do dyspozycji pieszych będą dwa chodniki o szerokości dwóch metrów.

Jak wyjaśniała Dorota Szalacha z małopolskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych, wiadukt powstał w technologii, która pozwala szybciej wykonywać prace i zminimalizować ograniczenia komunikacyjne. Nowa konstrukcja została nasunięta we właściwe miejsce przy wykorzystaniu siłowników hydraulicznych. Przygotowywano ją od lutego poza linią kolejową.

Potężny wiadukt, ważący 2 tysiące 700 ton, na co składa się tysiąc metrów sześciennych betonu i 260 ton stali, miał do pokonania 45 metrów. Cała operacja obejmowała rozebranie nasypu kolejowego o wysokości 10 metrów, nasunięcie obiektu, wykonanie przepustu obok wiaduktu i odbudowę torów wraz z siecią trakcyjną.

Nowy tunel w Ptaszkowej kosztuje 6 milionów złotych. Powiat uzyskał wszelkie niezbędne pozwolenia na inwestycję i  pokrył koszt dokumentacji, za którą zapłacono ponad 184 tysiące złotych). Nie jest wykluczone, że już w sierpniu kierowcy będą mogli przejechać nową drogą.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot.  Maria Olszowska

Nowy wiadukt w Ptaszkowej prawie gotowy
Tunel został trzykrotnie poszerzony, z czterech do dwunastu metrów


Dziękujemy za przesłanie błędu