Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
28/12/2023 - 11:05

Wypowiedzenie umowy o pracę oznacza utratę prawa do bezpłatnego leczenia?

Prawo do bezpłatnej opieki medycznej jest ściśle związane ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Gdy ustaje zatrudnienie bo np. została nam wypowiedziana umowa o pracę lub sami się zwolniliśmy, przestajemy płacić składkę, bo jest ona powiązana z wynagrodzeniem za pracę. To samo wiąże się z zatrudnieniem na podstawie umowy zlecenia czy np. prowadzeniem własnego biznesu.

Czy musimy wtedy zapłacić za każdą wizytę u lekarza według rynkowych stawek?

Utrata tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego: jakie skutki

Z bezpłatnej opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia mogą korzystać przede wszystkim osoby, które opłacają składkę zdrowotną, czyli osoby zatrudnione, prowadzące działalność gospodarczą i wykonujące pracę w ramach umowy zlecenia.

Jak zwraca uwagę Katarzyna Sędziak z rządowej Zielonej Linii, prawo do bezpłatnej opieki medycznej mają również osoby zgłoszone do ubezpieczenia przez członków rodziny, np. współmałżonek. Dzieci mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodziców, nie dłużej jednak niż do 26. roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki.

Utrata tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego nie wiąże się z utratą prawa do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jeszcze przez 30 dni od ustania stosunku pracy, umowy zlecenia lub po zakończeniu wykonywania działalności gospodarczej przysługuje prawo do bezpłatnej wizyty u lekarza bądź bezpłatnego leczenia szpitalnego.

Bez pracy, ale na zasiłku: co z bezpłatnym lekarzem

Ekspertka przypomina, że przepisy przewidują również sytuacje, w których pomimo tego, że składka zdrowotna nie jest opłacana, bezpłatne leczenie jest możliwe.
Dotyczy to osób, które po ustaniu tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego pobierają świadczenia z ZUS. Prawo to przysługuje tylko w okresie pobierania np. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Gdy upłynie okres, na który przysługiwały, nie obowiązuje już prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Z datą ostatniego dnia przysługiwania świadczenia traci się prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia.

Bezpłatny lekarz dla absolwentów szkół

Uczniowie szkół ponadpodstawowych zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przez 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów. Natomiast studenci zachowują prawo do bezpłatnej opieki medycznej przez 4 miesiące od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy studentów.

Z kolei osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym od dnia rejestracji. Ubezpieczenie przysługuje każdej osobie bezrobotnej, niezależnie od tego, czy posiada prawo do zasiłku, czy nie.

Ubezpieczenie przysługuje przez cały okres figurowania w rejestrze osób bezrobotnych oraz przez 30 dni od daty wyrejestrowania.

Gdy wygaśnie ubezpieczenie zdrowotne i skończy się okres, w którym można jeszcze leczyć się bezpłatnie bez opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, pozostaje możliwość, że do ubezpieczenia zdrowotnego – bez opłacania dodatkowej składki – zgłosi członek najbliższej rodziny, jeśli przepisy przewidują taką możliwość. Innym rozwiązaniem jest podjęcie innej pracy czy nawet drobnego zlecenia, z którym wiąże się nawet niewielka składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Gdy zaś wyczepią się wszystkie takie możliwości, co do zasady można kontynuować ubezpieczenie zdrowotne we własnym zakresie. Trzeba jednak zdecydować się na to od razu, bo za każdy okres przerwy w płaceniu składki zdrowotnej trzeba dodatkowo zapłacić. Najniższa składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2024 r. wynosić będzie 381,78 zł.    ([email protected]) fot. tomwieden/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu