Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
15/04/2023 - 18:40

Za brak tego dokumentu wlepiają kilka tysięcy kary. Będą sprawdzać czy go macie

Obowiązuje już od kilku lat, ale do tej pory dotyczył tylko budynków postawionych po 2009 roku. Mowa o świadectwie energetycznym. Teraz dokument trzeba sporządzić dla każdego budynku, indywidualnego czy wielorodzinnego, także wybudowanego wcześniej. Za jego brak, grozi kara. I to kilka tysięcy złotych

Świadectwo energetyczne. O co w tym chodzi

To dokument, który zawiera informacje dotyczące zapotrzebowania nieruchomości na energię. Pod tym pojęciem kryje się  nie tylko prąd. To także ogrzewanie czy wentylacja. Pozwala to na ocenę zapotrzebowania na energię w ciągu roku.

Kto musi mieć świadectwo energetyczne

Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od kilku lat i dotyczą budynków wybudowanych po 2009 roku. Nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla każdego budynku, jedno- czy wielorodzinnego  postawionego wcześniej.

Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 28 kwietnia

Już za kilkanaście dni, dokładnie od 28 kwietnia, ten wymóg spadnie także na tych, którzy sprzedają lub wynajmują budynki starsze. Dokument ma stanowić załącznik do umowy najmu lub aktu notarialnego.

Za brak świadectwa energetycznego grozi kara

Ominięcie tego obowiązku  grozi karą w wysokości 5 tys. zł. Świadectwo energetyczne jest wystawiane  po przeprowadzeniu specjalnego audytu. Ekspert sprawdza wszystkie instalacje obecne na danej nieruchomości.

Dokument jest ważny przez dziesięć lat od daty jego sporządzenia, tak więc świadectwa energetyczne dla budynków postawionych przed 28 kwietnia 2013 roku,  a po 1 stycznia 2009   trzeba odnowić. Świadectwo energetyczne możemy dostarczyć w formie papierowej lub elektronicznej.

Do drzwi zapuka kontroler

Jest też powód do obaw.  branżowego serwisu muratorplus.pl wynika, że chodzi o kontrole systemów ogrzewania. Wchodząca w życie z końcem kwietnia nowelizacja przepisów określa konkretne okresy kontroli danych instalacji. W przypadku kotłów o mocy poniżej stu kilowatów kontrola wystarczy na pięć lat, a powyżej stu kilowatów  na paliwo stałe lub ciekłe,  już tylko na dwa lata. Kotły gazowe powyżej stu kilowatów  to już kontrole co cztery lata, zaś pozostałe źródła ciepła, co trzy lata.([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu