Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
13/12/2023 - 00:55

Zakażą montowania pieców... gazowych? Padają już terminy. Co to oznacza dla właścicieli domów

Czy to możliwe, że będzie zakaz montowania w domach pieców gazowych? Chce tego Komisja Europejska. W Brukseli już szykują się zmiany w przepisach. Padają nawet terminy. Od kiedy zakaz miałby obowiązywać? Czym ogrzać dom? Jaka jest alternatywa dla gazu?

Kampanie społeczne, rządowe dopłaty z programu „Czyste powietrze”, Polski Alarm Smogowy, który bije na alarm… od  kilku lat mamy w Polsce pospolite ruszenie w sprawie wymiany kopciuchów na kotły gazowe. Teraz okazuje się, że eurokraci z Brukseli chcą wprowadzić… zakaz ich instalowania w domach.

Czytaj też To może wykończyć małych sądeckich przedsiębiorców? Szykuje się prawdziwa katastrofa 

Gaz na cenzurowanym

Dlaczego Unia chce, żeby państwa członkowskie zaplanowały wycofanie paliw kopalnych, w tym gazu, jako źródła energii do ogrzewania budynków. Jakie padają argumenty?

Kotły zasilane błękitnym paliwem też emitują zanieczyszczenia, choć w mniejszym stopniu niż te na węgiel. To ma zintensyfikować realizację   wielkiego projektu ogłoszonego w połowie lipca 2021  przez Komisję Europejską. Chodzi o Fit for 55  czyli pakiet zmian legislacyjnych, które mają doprowadzić do ograniczenia emisyjność dwutlenku węgla gospodarki europejskiej o co najmniej 55 procent do 2030 roku. Odnośnikiem jest poziom emisji z roku  1990.  To ma być  krokiem  do neutralności klimatycznej Europy w 2050 roku.

Jak podaje portalsamorzadowy.pl ostateczna wersja projektu nowelizacji  tak zwanej dyrektywy budynkowej ma być gotowa jeszcze w tym roku, potem zostanie przez Brukselę przyjęta.  

Aktualna wersja zakłada wprowadzenie w latach 2028-2030 zakazu montowania w nowych budynkach pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny. W latach 2035-2040 zakaz miałby objąć także istniejące budynki, które przechodziłyby gruntowny remont, a wraz z nim wymianę źródła ciepła –informuje serwis.

Czytaj też Wypłacą dodatkowo blisko 4 tys. zł rodzicom z dziećmi. Niektórzy dostaną ponad 10 tysięcy  

To będzie koniec pieców gazowych w Unii Europejskiej?

Wedle samorządowego portalu, planowane jest wprowadzenie rozwiązania zakładającego, że piece na paliwa kopalne nie mogłyby być montowane jako jedyne lub główne źródło ciepła, ale jako źródło uzupełniające, wykorzystywane tylko w szczytach zapotrzebowania na energię.

- Oczywiście wprowadzenie zakazu instalowania pieców gazowych nie oznacza, że z dnia na dzień wszystkie piece gazowe znikną z domów -  mówiła  jakiś czas temu w rozmowie z serwisem interia.pl Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej.  - Domy wyposażone w kotły zasilane gazem nadal będą mogły z nich korzystać. - UE nie wprowadza zakazów na poziomie obywatela, ale na poziomie rynku, próbując go zmodyfikować tak, byśmy zbliżali się do zerowej emisji - tłumaczy Stefanowicz.

Specjaliści przekonują, że nikt nie nakaże, by demontować piece gazowe w domach. Zmienić może się paliwo, które w przyszłości może być pochodzenia odnawialnego, a nie kopalnego. Projektowane zmiany warto wziąć pod uwagę, podejmując w najbliższej przyszłości decyzję o tym, czym ogrzewać dom.  

- Z mojego punktu widzenia wymienianie obecnie starych pieców na gazowe nie ma sensu, bo za kilkanaście lat pewnie trzeba będzie je wymieniać ponownie. A jeśli są dofinansowania na pompy ciepła, to trzeba korzystać z takich rozwiązań – uważa Stefanowicz.

Czytaj też Tyle kosztują zdrowe zęby w Nowym Sączu. Prywatne leczenie tylko da bogaczy? 

Jeśli nie piec gazowy to co?

Energia elektryczna wyprodukowana w instalacjach fotowoltaicznych zasilająca pompy ciepła to dziś optymalne rozwiązanie ogrzewania i chłodzenia domów – przekonują specjaliści.  Jest ono bezpieczne klimatycznie i energetycznie, a w obecnej sytuacji także geopolitycznie. Każdy kraj może produkować energię odnawialną we własnym zakresie.

Unia Europejska zakłada zainstalowanie w krajach członkowskich około 20 mln pomp ciepła do 2026 r. i prawie 60 mln do 2030 roku -  pisał serwis muratordom.pl.  To wymaga zwiększenia produkcji urządzeń i ułatwienia dostępu do finansowania pomp ciepła. Aby spełnić taki warunek w Polsce, potrzebna jest interwencja państwa i wsparcie w finansowaniu nowoczesnych instalacji grzewczych i montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych, bo ze względu na ubóstwo energetyczne nie wszystkich będzie na to stać  – wskazuje branżowy portal. ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu