Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 lipca. Imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana
03/02/2019 - 08:05

Zamiast "Sądeczanki" budują drugi łącznik brzeski z autostradą...

Co słychać w sprawie budowy „Sądeczanki”? Nic. Od ponad roku w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powtarzają to samo: analizowane są różne warianty przebiegu trasy, bo protestują gminy, którym nie podobają się wytyczone korytarze. Jak się nie da budować u nas, to się buduje gdzie indziej.

Dwa lata temu minister budownictwa  „klepnął” decyzję o budowie drugiej części tak zwanego łącznika brzeskiego, który pozwoli na odsunięcie od Brzeska ruchu tranzytowego pomiędzy A4 a Nowym Sączem i rozładuje korki w godzinach szczytu. Teraz sprawa inwestycji posuwa się do przodu.

- Płakać się chce, że nie ma bata na tych z Gnojnika i  Łososiny, co nam blokują budowę„ Sądeczanki” - mówią kierowcy ciągle skazani na wąską i krętą  jezdnię przez mękę do A4.  

Czytaj też  Pierwsze urodziny na grobie "sądeczanki". Ruszcie się, nasi posłowie!

Na razie na otarcie łez zamiast nowej drogi szybciej z krakowskiej autostrady zjedziemy na drogę do Nowego Sącza. Rok temu minister Infrastruktury i Budownictwa „klepnął” decyzję o budowie drugiej części tak zwanego łącznika brzeskiego, który pozwoli na odsunięcie od Brzeska ruchu tranzytowego pomiędzy A 4 a Nowym Sączem i rozładuje korki w godzinach szczytu.  Teraz są kolejne wieści na ten temat.

- Andrzej Adamczyk zatwierdził aneks do programu inwestycji dla budowy drogi krajowej nr 75 na odcinku Brzesko – Nowy Sącz, który zakłada, że także fragment tej trasy, stanowiący jednocześnie obwodnicę Brzeska powstanie jako droga dwujezdniowa ruchu przyspieszonego (klasy GP)  - informuje Iwona Mikrut, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji. Decyzja wynika  prognozy ruchu, która została  przeprowadzona w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wykazały, że droga przy tak dużym natężeniu ruchu mogłaby okazać się niewystarczająca.

Czytaj też Obiecali i odjechali. Co z tą budową drogi do Brzeska po wyborach?

Drugi etap łącznika brzeskiego w przeciwieństwie do dalszego przebiegu drogi krajowej 75 ma już opracowane studium korytarzowe, czyli znany jest przebieg  tego odcinka . Trasa rozpocznie się od zrealizowanego  już pierwszego etapu łącznika będzie miała długość około  2,4 km. Włączenie do istniejącej drogi krajowej nr 75 nastąpi w rejonie skrzyżowania ulic  Mickiewicza i Cesarski Gościniec mówi Iwona Mikrut. 

Dlaczego inwestycja jest konieczna? Bo na odcinku drogi krajowej 75 w rejonie Brzeska, szczególnie w godzinach szczytu, wyczerpała się przepustowość pojazdów z uwagi na liczne zakłady i sklepy komercyjne, sygnalizacje świetlne oraz nakładanie się ruchu miejskiego z  tranzytowym.

Mimo oddania do ruchu autostrady A-4 na odcinku  węzeł Szarów – węzeł Krzyż i odciążającej ruch pojazdów dk  94 – sytuacja uległa  poprawie tylko na jakiś czas. Według  danych Generalnego Pomiaru Ruchu z  2015 r. na odcinku dk 94 pomiędzy włączeniem I etapu łącznika brzeskiego (stanowiącym początek II etapu łącznika brzeskiego) – do skrzyżowania z istniejącą dk 75, na kierunku Brzesko – Nowy Sącz, średni dobowy ruch wynosi nawet 17 996 pojazdów.

Budowa drugiego etapu łącznika pozwoli na odsunięcie od Brzeska ruchu tranzytowego  pomiędzy  A4 a Nowym Sączem i rozładowanie spiętrzeń ruchu w godzinach szczytu. Po wybudowaniu łącznik będzie stanowić będzie południowo-zachodnią obwodnicę miasta, która upłynni także ruch z Nowego Sącza do A4.

Według planowanego harmonogramu uzyskanie decyzji środowiskowej ma nastąpić w 2019 roku. Inwestycja ruszy w 2020 roku i potrwa trzy lata.

   jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. T.KDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021