Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
28/08/2014 - 14:07

Zawodowe kariery „na zachodzie” bez happy endu

Wyjazdy do pracy za granicę nie są już niczym nadzwyczajnym. Wraz z otwarciem rynków europejskich wielu naszych rodaków korzysta z tej możliwości. Nie wszystkie jednak próby robienia kariery „na zachodzie” kończą się happy endem. Przykrych niespodzianek można się ustrzec zasięgając informacji w odpowiednich instytucjach, m.in. urzędach pracy.
Urzędy pracy udzielają informacji na temat warunków życia i pracy w krajach Unii Europejskiej, dostępnych ofert pracy, możliwości poszukiwania bezpiecznego zatrudnienia. Niewiele jednak osób jest zainteresowanych zdobyciem wiedzy o sposobie postępowania w przypadku utraty pracy za granicą. A przecież i taka sytuacja może się zdarzyć.

Niejednokrotnie staje się ona podstawą decyzji o powrocie do Polski i tu często zaczyna się problem.

Brak dokumentów urzędowych z kraju, w którym wykonywało się pracę przedłuży okres oczekiwania na ewentualną wypłatę zasiłku w Polsce nawet o kilka miesięcy – podkreśla Halina Krzyżak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. – Dlatego po zakończeniu pracy za granicą, jeszcze przed powrotem do Polski należy złożyć wniosek w instytucji właściwej do spraw bezrobocia o wydanie dokumentu U1, który potwierdzi okresy zatrudnienia i ubezpieczenia w danym kraju.

Należy jednak pamiętać, że każdy kto stracił zatrudnienie na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii czy Szwajcarii ma możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach obowiązujących w danym kraju. Najlepszym zatem rozwiązaniem jest zarejestrowanie się w tamtejszym urzędzie pracy. Przyznane na tej podstawie świadczenia mogą być „transferowane do Polski” podczas poszukiwania pracy.

- Aby zapobiec ewentualnym trudnościom w uzyskaniu świadczeń warto przed planowanym wyjazdem do pracy za granicę skontaktować się z najbliższym urzędem pracy. Informację można uzyskać również w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie pod numerem telefonu: (12) 428 78 73 lub e-mailowo: [email protected] - dodaje Halina Krzyżak

(mika)
fot: sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu