Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
24/05/2024 - 07:50

Zdumiewające! Rekordziści w sądeckim ZUS. Najbiedniejsi i najbogatsi emeryci

Ile wynosi najniższa ustawowa, polska emerytura? Obecnie to 1780,90 zł brutto. To głodowa pensja, ale ci, którzy takie pieniądze dostają, są bogaczami, w porównaniu z najbiedniejszym „rekordzistą” w sądeckim ZUS. Ile co miesiąc przelewają mu na konto?

Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać

Takie skrajne reakcje może wywołać  kwota 35 groszy brutto. Tyle wynosi najniższa emerytura w Nowym Sączu. Jak to w ogóle możliwe?

- To konsekwencja wprowadzonej  dwadzieścia pięć  lat temu reformy emerytalnej – wyjaśnia Anna Szaniawska, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału Zakładu. -  W systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość jest proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

I tak jest właśnie w przypadku sądeckiego rekordu, który został pobity przez tarnowski oddział ZUS, gdzie najniższa emerytura to 26 groszy.

czytaj też Kiedy wypłata czternastej emerytury? Podali już kluczowy termin wypłat

Pracowała jeden dzień

Tę „oszałamiającą” kwotę otrzymuje kobieta, która przeszła na emeryturę  w wieku przeszło 61 lat, a jej okres składkowy to zaledwie miesiąc i kilka dni – wyjaśnia Szaniawska i dodaje, że ogólnopolski rekord, należy także do kobiety, mieszkanki  Biłgoraja, która dostaje… 2 grosze, bo jej zawodowy staż to jeden dzień.

Jakie są rekordy na przeciwległym, emeryckim biegunie?  

Ile co miesiąc dostaje prawdziwy sądecki bogacz? – Blisko 34 tysiące – zdradza rzeczniczka. Z kolei  małopolski rekord należy do mieszkańca Krakowa, który przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat. Jego staż pracy to niemal 50 lat i co ważne, nadal jest aktywny zawodowo – dodaje Szaniawska.

Czytaj też Ta sprawa wywołała prawdziwą lawinę pozwów. Ludzie ruszyli do sądów  

Największy bogacz w całej Polsce

Co zrobić, żeby na starość żyć w dostatku? Trzeba nieźle zarabiać i harować całe życie.  Ogólnopolski rekordzista z Zabrza, który ma blisko 49 tysięcy emerytury, przepracował przeszło 62 lata. Zdecydował się przejść na emeryturę dopiero w wieku 86 lat!

Jak wyjaśnia rzeczniczka małopolskiego ZUS, na wysokość emeryckiego uposażenia składa się kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. - Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta – tłumaczy Szaniawska.

Czytaj też Puszczą nas z torbami! Będzie nowy podatek. Zapłacimy za ogrzewanie domów...gazem i węglem  

Ile wynosi minimalna, krajowa emerytura?  Po tegorocznej, marcowej  waloryzacji to  1780,96 zł brutto.W skali całego kraju seniorzy dostają średnio 3482,63 zł brutto. ([email protected])

\\Niemal 34 tys. zł to najwyższa emerytura w Małopolsce, którą wypłaca krakowski oddział ZUS. Najniższa zaś wynosi 26 groszy i


Dziękujemy za przesłanie błędu