Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
30/03/2019 - 12:30

Powstanie izba pamięci żołnierzy 1 pułku strzelców podhalańskich!

- Mamy mnóstwo pamiątek i dokumentów dotyczących historii 1 pułku strzelców podhalańskich. Czas, żeby powstało miejsce, gdzie będzie je można obejrzeć - mówi Marta Mordarska, wiceprzewodnicząca komisji kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Pomysł Marty Mordarskiej zyskał akceptację pozostałych radnych zarządu województwa, dzięki czemu w nowosądeckiej siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej powstanie izba pamięci, w której zgromadzone i udostępnione dla wszystkich zostanie to, co świadczy o chlubnej historii 1 pułku strzelców podhalańskich, którego imię nosi wszak KOSG w Nowym Sączu.

Zobacz też: Wicepremier Beata Szydło przyjęła 30 tysięcy podpisów poparcia apelu o powrót "podhalańczyków"

Zebraliśmy już 30 tysięcy podpisów pod apelem o powrót wojska do Nowego Sącza

- Niektóre zapisy, ze względu na ich wartość historyczną, powinny zostać zdigitalizowane, by nie uległy zniszczeniu i przetrwały dla następnych pokoleń - mówi Marta Mordarska. I zapowiada, że nowa izba pamięci na pewno stanie się miejscem szczególnych spotkań dla tych, którym na sercu leży patriotyzm, tradycja i sądeckie jej świadectwa. Dlaczego ważna jest nie tylko pamięć, ale stałe starania o powrót do Nowego Sącza jednostki wojskowej, odwołującej się do tradycji 1 psp? Obejrzyjcie materiał filmowy! ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu