Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 września. Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza

Akcja charytatywna "Serce - Sercu"

W ramach pomocy społecznej Fundacja Sądecka co roku przed świętami Bożego Narodzenia organizuje zbiórkę żywności dla najuboższych. Przy koszach rozstawionych w wybranych sklepach Nowego Sącza i Sądecczyzny dyżurują uczniowie szkół średnich, gimnazjów oraz studenci na co dzień współpracujący z Fundacją. Klienci, wchodzący do sklepu, otrzymują od młodzieży ulotki informujący o celu akcji "Serce - Sercu", a po zrobieniu zakupów dzielą się z najuboższymi zakupionymi artykułami spożywczymi. W koszach opatrzonych czerwonymi serduszkami lądują artykuły spożywcze m.in. mąka, cukier, makaron, konserwy, słodycze i cytrusy.

Po przeprowadzonej zbiórce, wolontariusze pomagają w sporządzaniu paczek żywnościowych, które tuż przed Wigilią trafiają do najbardziej potrzebujących, wielodzietnych rodzin, osób samotnych i chorych. Paczki roznoszą po domach sołtysi i pracownicy socjalni gminnych ośrodków pomocy społecznej, dyrektorzy szkół, koła Caritas. To grono osób, które zna realia najuboższych rodzin z Sądecczyzny, Limanowszczyzny i Gorlic. Nie trzeba tłumaczyć z jaką radością witani są kurierzy Fundacji Sądeckiej. W wielu domach to właśnie te paczki są podstawą stołu wigilijnego. Akcję charytatywną "Serce - Sercu" wspomagają także sądeckie firmy i hurtownie branży spożywczej, mięsnej i cukierniczej.

W grudniu 2014 roku, w przedświątecznej akcji „Serce Sercu”, przy pomocy kilkuset wolontariuszy z sądeckich szkół zbierano produkty żywnościowe w sklepach i marketach, co wystarczyło do sporządzenia prawie 1000 bogatych paczek na stół wigilijny najbiedniejszych osób z naszego regionu. Od początku prowadzenia akcji tj. od 1995 r. w ten sposób wsparto ponad 15 tys. rodzin z regionu Małopolski.

Dane liczbowe z 2016 roku:

liczba tzw. „dni zbiórki” : 296
liczba sklepów: 78
liczba szkół: 46
liczba wolontariuszy: 1001
Ilość zebranej żywności: 19 ton
liczba sporządzonych paczek: 1260 sztuk

Wioletta Oleksy, kiedyś pedagog w Zespole Szkół Zawodowych im. św. Kingi w Podegrodziu, dziś dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszance
- Akcja ”Serce – Sercu” prowadzona jest w naszej szkole od wielu lat. Jestem jej koordynatorem, wcześniej jako opiekun samorządu szkolnego, a od kilku lat jako pedagog szkolny. Młodzież bardzo chętnie bierze udział w tej akcji. Uczniowie sami się zgłaszają, nie trzeba ich namawiać. Co roku przybywa nam wolontariuszy. Młodzież widzi potrzebę bycia, pomagania innym, wpływa to bardzo pozytywnie na ich postawę i zachowanie. A dyrekcja szkoły zawsze stara się wynagrodzić uczniów angażujących się w tę akcję jakimiś drobnymi upominkami. Paczki z Fundacji trafiają do rodzin najbardziej potrzebujących. Akcja "Serce - Sercu" wpisana jest w program wychowawczy i kalendarz akcji charytatywnych naszego Zespołu Szkół.

Robert Sajdak - dyrektor ds. dydaktycznych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej
- Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego odzewu ze strony społeczności lokalnej. W czasach, kiedy bardzo często „człowiek człowiekowi wilkiem” taka postawa naprawdę napawa optymizmem. Jestem bardzo zadowolony z tego, że możemy wspomagać Fundację Sądecką w jej działaniach. Równocześnie jestem niezmiernie dumny ze wszystkich uczniów, którzy poświęcają swój prywatny czas na to, aby pomagać innym.

Aleksander Rybski – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu
- Młodzi, biorąc udział w akcji zbiórki żywności, zdają sobie sprawę, że robią coś ważnego, w końcu tak wielu ludzi wokół, czasami zupełnie nie ze swojej winy, nie może godnie spędzić tak pięknych świąt jak Boże Narodzenie. I nie trzeba ich specjalnie przekonywać do udziału w tym przedsięwzięciu. (...) To wszystko jest pocieszające, zwłaszcza, że opinie o dzisiejszej młodzieży bywają różne. Ale nasi uczniowie są fantastyczni i bardzo mocno angażują się nawet w tak małe akcje jak zbieranie misiów pluszowych dla dzieci z przedszkola. Należy też podkreślić, że uczniowie robią to całkowicie bezinteresownie, bo o ile w gimnazjum jakimś motywem napędzającym wolontariat mogą być dodatkowe punkty z zachowania, o tyle w szkole średniej takiego systemu oceniania już nie ma.

Sojusznicy wspólnej sprawy, Zofia Bołoz, sołtys Szczawnika w gm. Muszynie
- Staram się, aby paczki z Fundacji Sądeckiej dostali na naszym terenie ci, którzy naprawdę potrzebują wsparcia. Przez moje ręce w minionych latach przeszła ponad setka paczek. Przeważnie trafiają do rodzin wielodzietnych. Nie brakuje u nas rodzin z dziesiątką i więcej dzieci. Daję paczki tam, gdzie widzę, że naprawdę ludzie są biedni, gdzie na przykład jest dziecko niepełnosprawne, albo bezrobocie. Prawdziwą biedę da się wyczuć, przez tyle lat poznało się ludzi i wiem, kto jest najbardziej potrzebujący. Nieraz te dzieci za szyję mnie złapią, wycałują, dziękując, chociaż już nie jest tak, jak dawniej. Trzeba bardzo delikatnie dawać, żeby nikogo nie obrazić. Osobiście roznoszę otrzymane z Fundacji paczki po domach, albo zapraszam ludzi do siebie. Stosuję taką metodę, że lista obdarowanych jest tajna i jeden o drugim nic nie wie.

Piotr Gniadecki pełniący obowiązki Prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej, Posadowa Mogilska, Gmina Korzenna
- W akcji "Serce - Sercu" uczestniczę od samego początku. Każdego roku rozprowadzam przez świętami Bożego Narodzenia około 20 paczek. Staram się równomiernie rozdzielać paczki na nasz teren. Paczki trafiają do rodzin ubogich, przeważnie wielodzietnych. W takich rodzinach, jak ojciec gdzieś pracuje, to jeszcze jakoś wiążą koniec z końcem, ale jeżeli tylko żyją z gospodarki, to nie mają prawie żadnego dochodu. Przy roznoszeniu paczek współpracuję z innymi sołtysami z naszej gminy, bo sołtysi najlepiej wiedzą, gdzie jest bieda we wsi. Ludzie ze łzami w oczach dziękują, zaskoczeni, że ktoś o nich pamięta. Jest duża wdzięczności, bo to są fest paczki. Zdarzało się, że do żywności dołączone były zabawki, a nawet buty dla dzieci, zależy, co udało się zgromadzić wolontariuszom z Fundacji Sądeckiej.

Kontakt:
Fundacja Sądecka
Niskowa 161, 33-395 Chełmiec

biuro:
ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz
tel. (18) 475 16 20
fax (18) 475 16 50
e-mail: sekretariat@sadeczanin.info

Koordynator:
Przemysław Bawołek
p.bawolek@sadeczanin.info
tel. (18) 475 16 30

Grzegorz Wasiluk
g.wasiluk@sadeczanin.info
tel. (18) 475 16 48

Zobacz
Akcja charytatywna "Serce - Sercu"