Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 września. Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza

Lato Wiejskich Dzieci

Bezpłatne kolonie letnie dla dzieci z ubogich rodzin, to jedno z działań, które od 1995 roku organizuje Fundacja Sądecka w ramach akcji „Lato Wiejskich Dzieci”. Kolonistów - w wieku od 7 do 15 lat, na letni wypoczynek kierują Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Dzieci pochodzą przeważnie z wielodzietnych, bądź niepełnych rodzin, gdzie brak jest środków praktycznie na wszystko.

Bogaty program kolonii z licznymi atrakcjami zapewnia młodym wczasowiczom udany wypoczynek. Kadrę wychowawców stanowią doświadczeni nauczyciele i pedagodzy. W trakcie trwania kolonii realizowany jest bardzo atrakcyjny program zajęć kulturalno-edukacyjnych, turystycznych i sportowych. Na zakończenie wypoczynku dzieci otrzymują drobne upominki.

W 2014 roku dzięki Fundacji Sądeckiej 55 dzieci i młodzieży od 9 do 15 lat z gmin Grybów i Dobra koło Limanowej wypoczywało w Muszynie. Łącznie od 1995 do 2013 roku z kolonii skorzystało 10 082 dzieci z Sądecczyzny, Limanowszczyzny, Ziemi Gorlickiej i Tarnowskiej. Wypoczynek organizowano w atrakcyjnych pod względem turystycznym miejscowościach powiatu nowosądeckiego, m.in. w Krościenku, Szczawnicy, Piwnicznej, Krynicy, Łącku, Szymbarku, Hańczowej, Krynicy- Zdrój i w Muszynie. Dla większości kolonistów był to przeważnie pierwszy, dłuższy pobyt poza domem. Do codzienności wracają opaleni, wypoczęci i pełni wrażeń, z nowymi siłami do nauki. W kosztach organizacji kolonii partycypują Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz samorządy gminne, do tej pory były to m.in. Bobowa, Dobra, Raba Wyżna, Piwniczna, Łącko, Szerzyny, Wierzchosławice i Stary Sącz.Opinie dzieci o koloniach

Krzyś z Bobowej, lat12

W Szymbarku byłem po raz drugi, ale wcześniej to był tylko krótki wyjazd z rodzicami. Od razu spodobało mi się to miejsce. Poznałem ciekawych ludzi, z niektórymi nawet zaprzyjaźniłem się. Najbardziej lubiłem czas spędzony na wycieczkach i na grze w piłkę nożną. Bardzo smakowało mi jedzenie, które tam było przygotowywane (zawsze można było wziąć dokładkę!). W tym ośrodku nie można się nudzić, pomysłowi wychowawcy zawsze coś wymyślali. Najbardziej żałuję, że te 14 dni tak szybko mi zleciały, mam jednak nadzieję, że za rok znów pojadę na kolonię.

Ania z Raby Wyżnej, lat 13:

Po raz pierwszy spędziłam wakacje w Szymbarku. To był mój jedyny wyjazd wakacyjny. Najbardziej cieszyłam się z tego, że odpocznę trochę od codziennych zajęć, poznam nowe koleżanki. Choć każdy dzień miał podobny rozkład zajęć, to tak naprawdę przynosił dużo miłych niespodzianek. Najbardziej lubiłam spacery po najbliższej okolicy z naszą wychowawczynią i długie rozmowy o ważnych sprawach, a także gry i zabawy na powietrzu.

Paulina z Wierzchosławic, lat 14

Na kolonii czas bardzo szybko płynął, nie było kiedy się nudzić, codziennie coś się działo. Panie wychowawczynie prześcigały się w wymyślaniu coraz to nowych zabaw. Najbardziej zapamiętałam wycieczkę do Krakowa, gdzie byłam po raz pierwszy. Zwiedzaliśmy Wawel i zjeżdżaliśmy na zjeżdżali w aqua-parku. Było super!

Justyna z Dobrej, lat 12

Po raz pierwszy byłam na kolonii. Był to dla mnie piękny czas. Zaprzyjaźniłam się tam z koleżanką i mam nadzieję, że będziemy nadal tą przyjaźń utrzymywać. Wychowawcy byli dla nas bardzo dobrzy i opiekuńczy. Mogliśmy z nimi porozmawiać na każdy temat.

Kontakt:
Fundacja Sądecka
Niskowa 161, 33-395 Chełmiec

biuro:
ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz
tel. (18) 475 16 20
fax (18) 475 16 50
e-mail: sekretariat@sadeczanin.info

Koordynator:
Przemysław Bawołek
p.bawolek@sadeczanin.info
tel. (18) 475 16 30

Grzegorz Wasiluk
g.wasiluk@sadeczanin.info
tel. (18) 475 16 48