Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
14/10/2020 - 10:15

Tę rodzinę łączy folklor! Doceniono ich w Krynicy-Zdroju

Miłość do folkloru mają we krwi. Muzyka Błankowiany to kapela, która zrzesza spokrewnione ze sobą rodziny. Utwory, które prezentują, chwytają za serce.

Muzyka Błankowiany to kapela, która udowadnia, że poczucie rytmu i miłość do muzyki oraz folkloru są dziedziczne. Kapela została założona przez śp. Edwarda Grucelę. Zespół grał muzykę Czarnych Górali pod jego okiem. Obecnie kapela liczy około 9 osób, a kieruje nią Irena Stawiarska. Córka Edwarda Gruceli wraz z mężem i dziećmi stanowią trzon zespołu.

Kapela Błankowiany, fot. Sądeczanin

Mimo krótkiego stażu, wyróżniają się na przeglądach, festiwalach i konkursach, zdobywając czołowe miejsca i wyróżnienia. W swoim programie starannie przekazują dorobek swoich ojców, prezentując muzykę górali nadpopradzkich. Muzyka Błankowiany wykonuje utwory opracowane przez założyciela - dawne pieśni śpiewane na Błankowej i okolicach Piwnicznej.

Kapela Błankowiany, fot. Sądeczanin

Na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju doceniona został doceniony ich rodzinny dryg do folkloru. Kapela Błankowiany została wyróżniona za podtrzymanie rodzimej tradycji muzykowania. Zobaczcie jak prezentowali się na krynickiej scenie. (PS)

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturyDziękujemy za przesłanie błędu