Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
19/10/2020 - 09:40

Trzy pokolenia na scenie. Tak Przyszowianie pokazują miłość do folkloru [WIDEO]

Zespół regionalny Przyszowianie to jedna wielka rodzina, którą łączy zamiłowanie do folkloru. Na scenie Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju zaprezentowali tradycyjne śpiewy, tańce i melodie Lachów Sądeckich.

Zobacz listę wszystkich laureatów Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju.

Zespół Przyszowianie powstał w 2001 roku z inicjatywy Jerzego Hebdy, Franciszka Hebdy, Andrzeja Twaroga oraz Andrzeja Bargła. Po raz pierwszy pojawili się na scenie podczas Przyszowskich dożynek. Od początku istnienia grupy, choreografem zespołu jest Edward Bocheński, kierownikiem Jan Lorek, a kapelę prowadzi Andrzej Twaróg. Zespół działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy.

Przyszowianie. fot. Sądeczanin

Występują w kraju i za granicą, m.in. w Grecji, Włoszech, Serbii czy Słowacji. Dwukrotnie zdobyli Srebrne Żywieckie Serce, I miejsce podczas Ogólnopolskiego Spotkania Folklorystycznego o Łowicki Pasiak w Łowiczu, wyróżnienie Parzenicą podczas MFFZG w Zakopanem, Grand Prix podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Ludowego w Rzeszowie. Zespół występuje również na scenach lokalnych przeglądów i festiwali gdzie zdobywa wysokie miejsca m.in..: w Podegrodziu, Dąbrowie Górniczej.

Przyszowianie prezentują autentyczne tańce, śpiewy i melodie oraz obrzędy i tradycje Lachów Sądeckich. Chociaż terytorialnie Przyszowa należy do powiatu limanowskiego, miejscowość ta jest ostatnią wsią Lachów Sądeckich od strony zachodniej. Dzięki źródłom etnograficznym, muzealnym i wiedzy folklorystów udało się odtworzyć oryginalne ubrania przodków, w których występuje zespół.

Przyszowianie. Fot. Sądeczanie

W swoim repertuarze zespół posiada programy takie jak: „Obigrowka u Pana Młodego”, „Kroconie powrozów”, „Dożynki we dworze w Przyszowej”, „Młocka”, „Z wiuchom u Morcina” oraz „Na muzyce u Wojciecha”. Przyszowianie tańcują polkę, walczyka, tramelpolkę, sztajerka, polkę suwaną, krakowiaka czy szybkiego walczyka. Kapela występuje w tradycyjnym składzie, czyli basy, skrzypce, klarnet oraz trąbka.

Przyszowianie. Fot. Sądeczanin

Przyszowianie to jedna wielka folkowa rodzina. W zespole tańczy i śpiewa około 40 osób. Najstarszy członek zespołu ma ponad 80 lat, a najmłodsi tancerze mają z kolei 15-16 lat. Zespół tworzy trzypokoleniową rodzinę, którą łączy chęć kultywowania tradycji oraz przekazywania ją innym. Ich zaangażowanie zostało dostrzeżone na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju. Przyszowianie zostali nagrodzeni za tradycyjne wykonanie prezentowanych pieśni ludowych. Zobaczcie, jak poradzili sobie na scenie Pijalny Głównej w Krynicy-Zdroju. (PS)

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury







Dziękujemy za przesłanie błędu