Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
30/09/2014 - 14:59

Benefis Heleny Łazarskiej z Małgorzatą Walewską w roli głównej

Przy akompaniamencie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w MCK SOKÓŁ wystąpili laureaci Konkursu Wokalnego im. Ady Sari oraz goście specjalni. Okazją do zorganizowania koncertu było podziękowanie prof. Helenie Łazarskiej za 28 lat dyrektorowania Festiwalowi i Konkursowi im. Ady Sari w Nowym Sączu.
Dyrektorem przyszłorocznej edycji festiwalu (impreza odbywa się co dwa lata) będzie wybitna mezzosopranistka Małgorzata Walewska.

– To wyłącznie moja inicjatywa, żeby pani Małgorzata Walewska była moją następczynią. Cenię ją jako śpiewaczkę i jako dobrego, życzliwego człowieka. Nie chciałam, żeby tu przyszła nie wiadomo jaka gwiazda, która będzie gwiazdorzyć. Wiem, że będzie działać najlepiej dla festiwalu i konkursu, nie promując siebie, ale sprawę, czyli kochajcie muzykę w sobie a nie siebie w muzyce – powiedziała Łazarska.
Moja twarz już brzmi wystarczająco znajomo, żeby używać jej w wyższym celu. Dokonam wszelkich starań, żeby promować sztukę wokalną i głos młodych talentów, kierunek, która obrała pani profesor Helena Łazarska. Ja go będę kontynuować – zapewniła Walewska.

Na koncert, który poprowadził Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej, zaproszeni zostali wybitni artyści scen operowych – laureaci Konkursu im. Ady Sar: Ewa Biegas (sopran), Małgorzata Olejniczak-Worobiej (sopran) Joanna Dobrakowska (mezzosopran), Wołodymyr Pańkiw (bas), Andrzej Lampert (tenor), Klemens Sander (baryton), goście specjalni: Arnold Rutkowski (tenor), Iwona Handzlik (sopran), Małgorzata Walewska (mezzosopran), Tomasz Tokarczyk (dyrygent) i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.
Nim w sali im. Lucjana Lipińskiego zabrzmiały brawurowo wykonane włoskie arie profesor Helena Łazarska otrzymała gratulacje, odznaczenia (Krzyż Małopolski), prezenty i kwiaty. Były wspominki, m.in. o tym jak dawniej konkurs odbywał się w ratuszowej sali, oraz ciepłe słowa w kierunku Antoniego Malczaka i Liliany Olech.


***
Prof. HELENA ŁAZARSKA
DYREKTOR FESTIWALU I KONKURSU IM. ADY SARI W NOWYM SĄCZU 1985–2013


Naukę śpiewu rozpoczęła w Krakowie u prof. Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej, kontynuując ją później w Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w 1960 roku.
Doskonaliła swe umiejętności w Paryżu (P. Bernac), Weimarze (L. Fischer) i Mediolanie (E. de Hidalgo).
W latach 1964–72 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. Wśród wykonywanego repertuaru szczególne sukcesy odnosiła w operach Mozarta (Pamina, Zerlina i Elwira; Zuzanna i Hrabina; Ilia), a także m. in. w partiach Micaëli (Bizet), Liù (Puccini), Tatiany (Czajkowski), Małgorzaty (Gounod), Neddy (Leoncavallo), Desdemony (Verdi).

Koncertowała w liczących się salach w całej Europie, byłym ZSRR, Ameryce Południowej, obok występów w operze wykonując recitale pieśni. Brała udział w festiwalach w Pradze, Barcelonie, Paryżu, Avignonie, na Holland-Festival i Warszawskiej Jesieni. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność.
Dokonała wielu nagrań i prawykonań, m. in. w Polsce, Belgii, Hiszpanii i Holandii.
Działalność pedagogiczną rozpoczęła na początku lat 70., ucząc w wyższych szkołach muzycznych w Katowicach, Gdańsku, Krakowie, gdzie przez szereg lat była kierownikiem Katedry Wokalistyki. Pod koniec lat 70. była także konsultantem wokalnym w Operach Krakowskiej i Bałtyckiej.
W 1987 roku została zaangażowana do Mozarteum w Salzburgu, gdzie otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Od 1991 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
Zasiada w jury międzynarodowych konkursów, m. in. w Genewie, Pradze, Paryżu, Salzburgu, Wiedniu, Karlovych Varach, Warszawie, Caracas, s’Hertogenbosch, Seulu. Prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie (ponad 160) w Europie, Azji i Ameryce. Ma renomę jednego z bardziej liczących się pedagogów w Europie.
Uczniowie Heleny Łazarskiej są laureatami 51 nagród na liczących się międzynarodowych konkursach wokalnych.
Za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej za granicą otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi Krzyż Oficerski Polonia Restituta (1999 r.) oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze GLORIAARTIS (2008 r.). Otrzymała również Odznakę Honoris Gratia przyznawaną przez Prezydenta Miasta Krakowa (2010 r.), Nagrodę Województwa Małopolskiego „ARS QUAERENDI” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury (2011 r.), Tarczę Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza (2013 r.) oraz nagrodę Złotej Muzy przyznawaną przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej (2014 r.).
Jest inicjatorką i twórczynią koncepcji powstałych w 1985 roku Dni Sztuki Wokalnej oraz Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Obecnie przedsięwzięcie to nosi nazwę Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

MAŁGORZATA WALEWSKA
DYREKTOR FESTIWALU I KONKURSU IM. ADY SARI W NOWYM SĄCZU OD ROKU 2013


Jest jedną z najbardziej uznanych mezzosopranistek naszych czasów, podziwianą na największych scenach operowych świata. Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie profesor Haliny Słonickiej. Jest laureatką oraz finalistką wielu międzynarodowych konkursów m.in.: A. Krausa w Las Palmas, L. Pavarottiego w Filadelfii, St. Moniuszki w Warszawie i Belvedere w Wiedniu.
Po ukończeniu studiów występowała w Bremer Theater, a następnie została zaangażowana przez wiedeńską Staatsoper, gdzie debiutowała jako Polina w Damie Pikowej oraz Carmen. W Wiedniu po raz pierwszy pracowała z artystami takimi jak Luciano Pavarotti czy Placido Domingo. Kolejne lata przyniosły angaże w Semperoper w Dreźnie (1999 r.), gdzie śpiewała między innymi Panią Quickly w Falstaffie i Ulrykę w Balu maskowym oraz w Deutsche Oper w Berlinie, gdzie zadebiutowała jako Pani Quickly, a następnie występowała w roli Amneris w Aidzie i po raz pierwszy wcieliła się w rolę Azuceny w Trubadurze.
W 2006 roku Małgorzata Walewska zadebiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Dalila w Samsonie i Dalili, a partnerował jej José Cura. Oprócz Dalili Małgorzata Walewska zaśpiewała w Metropolitan Opera partie Santuzzy i Amneris.
Koleje ważne debiuty na międzynarodowych scenach to rola Azuceny w Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie (2009 r.), Mamki w Kobiecie bez cienia R. Straussa w Palacio de Bellas Artes w Meksyku (2012 r.) i Dalili w Grand Théâtre de Geneve (2012 r.), gdzie orkiestrę prowadził Maestro Michel Plasson.
Artystka ma w swoim repertuarze także repertuar oratoryjny i daje liczne recitale z akompaniamentem fortepianu lub harfy. W programie ma wiele pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych takich jak: G. Fauré, F. Schubert, St. Moniuszko, K. Szymanowski, F. Chopin czy P. Czajkowski oraz cykle Les nuits d’été H. Berlioza czy Wesendonck Lieder R. Wagnera. Od 2013 roku z towarzyszeniem harfistki Małgorzaty Zalewskiej wykonuje pieśni francuskie m.in. Reynaldo Hahna.
Małgorzata Walewska nagrała wiele albumów od utworów, goszczących na stałe w jej repertuarze (Voce di donna), po kolędy (Christmas Time), crossoverowe aranżacje (Walewska i przyjaciele, Mezzo) czy arie G.F. Haendla, pieśni religijne i utwory organowe (Farny).
W 2014 roku Małgorzata Walewska została mianowana Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, którego 16 edycja odbędzie się w Nowym Sączu, w maju 2015 roku.

(JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu