Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
05/08/2023 - 14:05

Brązowe Żywieckie Serce! Kolejny sukces Mystkowian!

Brązowe Żywieckie Serce – to kolejna nagroda, którą zdobył Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa w gminie Kamionka Wielka. Laur zespół zdobył na 54 Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu za program „Powrót z asenterunku”.

Zespół z Mystkowa był w Żywcu jednym reprezentantem Lachów Sądeckich a rywalizowało tutaj aż 24 góralskie zespoły. Mystkowianie podczas FFGP wystąpili w kategorii artystycznie opracowanej i zaprezentowali widowisko pt. „Powrót z asenterunku”.

Jak wyglądała fabuła widowiska? Przytoczmy tę opowieść. Niespełna rok po 46. urodzinach cesarza Franciszka Józefa I mężczyźni z cesarskiego wojska wracają pociągiem na stację w Kamionce Wielkiej. Wśród nich są ci, którzy za sprawą mystkowskiego wójta i jaśnie panującego, miłościwego Cesarza zostali zwolnieni z obowiązkowej służby wojskowej, ale też i tacy, którzy w armii spędzili długie lata w zastępstwie za bogatych rekrutów. Podczas drogi do rodzinnych miejscowości wstąpią do przydrożnej, żydowskiej karczmy, w której oczekiwał będzie na nich wójt. Na wieść o powrocie mężczyzn w karczmie zagoszczą ich rodziny oraz mieszkańcy okolicznych wiosek. To idealna okazja do wspólnej zabawy, śpiewów i tańców. Całości towarzyszyła będzie muzyka, w której pojawiły się przywiezione z Austro-Węgier instrumenty, w tym: heligonka, kornet oraz klarnet. 

„Viva Polonia”! Zespół Regionalny Mystkowianie podbił Peru

Członkowie zespołu zaprezentowali charakterystyczne tańce, melodie oraz odświętne ubiory, m.in. ze wsi Mystków, sąsiedniej Mszalnicy, odrębnej kulturowo wsi Cieniawa, a także unikatowej w skali całego subregionu Lachów – Kamionki. Do karczmy zawitali również Rusnacy z Królowej Ruskiej, odległej od Mystkowa niespełna pięć kilometrów.

Dodatkowo Mystkowianie zrekonstruowali na potrzeby tego widowiska następujące tańce: sztajerek, mazurkę (zwaną potocznie gałganką), kowol (odnaleziony we wsi Mystków) oraz chodzonego. Przy pracach nad widowiskiem Patryk Rutkowski przeprowadził 100 wywiadów kwestionariuszowych i 350 wywiadów ankietowych. Większość melodii została odnaleziona podczas licznych muzealnych kwerend i badań terenowych. Dzięki zapisom S. Udzieli, R. Reinfussa oraz zbiorom Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie po raz pierwszy zespół pokazał czepek z Kamionki.

Scenariuszem, reżyserią, choreografią i konsultacją etnograficzną zajął się Patryk Rutkowski a autorami opracowania muzycznego są: Remigiusz Szczecina, Damian Cwynar oraz Łukasz Kowalik. Z kolei za scenografię odpowiadał Jacek Głowacki. (oprac. [email protected] Fot.: Waldemar Kompała/archiwum zespołu Mystkowianie) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu