Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
29/11/2021 - 16:10

Dariusz Popiela za swoją działalność z nagrodą im. Andrzeja Wajdy

Dariusz Popiela, znany głównie ze swoich sukcesów odnoszonych w kajakarstwie, został właśnie laureatem nagrody im. Andrzeja Wajdy. Kapituła doceniła fakt, że sądeczanin od lat przywraca pamięć o Żydach. Jak przyznał we wpisie na Facebooku, wciąż nie może w to uwierzyć. W poprzednich latach nagrodę zdobywał m.in Jerzy Owsiak.

Dariusz Popiela to postać w Nowym Sączu powszechnie znana. Jako kajakarz osiąga bardzo duże sukcesy. W swoim dorobku ma wiele medali Mistrzostw Świata i Europy. Oprócz tego dziewięciokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski i brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Jego drugim obliczem jest jednak działalność społeczna. Popiela współorganizuje rocznice dotyczące tragicznej historii Żydów oraz nadzoruje budowę pomników poświęconych tym wydarzeniom.

Nie uszło to uwadze kapitule przyznającej nagrodę im. Andrzeja Wajdy za wybitną działalność w duchu sprawiedliwości społecznej, która ogłosiła go laureatem. Jak argumentowano, działania kajakarza w przywracaniu imion bezimiennym ofiarom zagłady są skuteczne, dzięki czemu odnawiane są m.in. stare żydowskie cmentarze.

Poprzednio zwycięzcami zostawali m.in. Jerzy Owsiak i Janina Ochojska. Sądeczanin podzielił się swoimi wrażeniami na Facebooku. - To był wspaniały wieczór. Zapamiętam go na zawsze – napisał.

Podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do jej przyznania nagrody, w dalszym ciągu nie wierząc, że wydarzyło się to naprawdę. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: KS)Dziękujemy za przesłanie błędu