Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
26/10/2022 - 21:45

DOXA - najbardziej aktualne wydawnictwo Rosji

DOXA (z języka starogreckiego – opinia) to rosyjski studencki magazyn społeczno-polityczny. Działalność wydawnictwa stała się znana szerszej publiczności w związku z publikacjami na temat protestów z powodu wyborów do Dumy Miasta Moskwy w 2019 roku.

DOXA (z języka starogreckiego – opinia) to rosyjski studencki magazyn społeczno-polityczny. Działalność wydawnictwa stała się znana szerszej publiczności w związku z publikacjami na temat protestów z powodu wyborów do Dumy Miasta Moskwy w 2019 roku
W wyniku publikacji wydawnictwo zostało pozbawione statusu „organizacji studenckiej” Wyższej Szkoły Ekonomii oraz w związku z postępowaniem karnym wobec jego redaktorów po rosyjskich protestach 2021 roku.
 
Na łamach wydawnictwa jest krytykowane nieetyczne zachowanie wykładowców, są publikowane listy otwarte studentów, z pozycji lewicowych są komentowane aktualne wydarzenia społeczno-polityczne (akcje protestacyjne, przekształcenia w dziedzinie edukacji, prześladowania studentów i wykładowców).

Przed inwazją Rosji na Ukrainę DOXA pozycjonowała się jako „magazyn o współczesnym uniwersytecie oraz problemach społecznej i humanistycznej wiedzy”. Później opis magazynu w mediach społecznościowych zmienił się na „Niezależny magazyn przeciwko wojnie, dyktaturze i nierównościom”. Kolegium redakcyjne składa się głównie ze studentów bądź doktorantów Wyższej Szkoły Ekonomii.

Magazyn DOXA został założony w 2017 roku przez czterech studentów Wyższej Szkoły Ekonomii

Jeden z założycieli, Armen Aramian; w mediach jest błędnie nazywany „redaktorem naczelnym”, chociaż hierarchii redaktorów i autorów w magazynie nie ma; w połowie 2019 roku z założycieli w wydawnictwie pozostał tylko Aramian. Później w wydawnictwie zaczęli publikować swoje teksty również studenci z innych uczelni Moskwy.

Jednym z pierwszych zamieszczonych w wydawnictwie materiałów stał się ranking „najgorszych przedmiotów” wydziału nauk humanistycznych Wyższej Szkoły Ekonomii, co zainicjowało dyskusję w społeczności uniwersyteckiej. W 2018 roku tematyka trochę się zmieniła: zaczęto publikować wyniki śledztw dziennikarskich. W listopadzie 2018 roku ukazał się artykuł o molestowaniu przez wykładowcę wydziału nauk ekonomicznych Wyższej Szkoły Ekonomii Sergeja Wołodina. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia komisja ds. etyki orzekła, że żadnego molestowania nie było.

W 2019 roku magazyn stał się znany dzięki komentowaniu protestów z powodu wyborów do Dumy Miasta Moskwy oraz wsparcia studentów, których zatrzymano na akcjach protestacyjnych. M.in. w DOXA ukazał się artykuł o rektorze Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Społecznego Natalii Poczynok, która startowała w tych wyborach z ramienia partii „Jedna Rosja”.

W artykule wskazywano na to, że sieciowa społeczność „Dissernet” znalazło łamanie etyki akademickiej w pracy doktorskiej Poczynolk. Sama Poczynok oświadczyła, że artykuł rzuca cień na reputację uczelni. Również latem 2019 roku redakcja DOXA zorganizowała zbiórkę środków na opłatę mandatów zatrzymanych podczas akcji protestacyjnych studentów i poprała Jegora Żukowa, Daniiła Konona i Walerija Kostenka — studentów stołecznych uczelni, aresztowanych pod zarzutem „organizacji zamieszek” (tzw. „sprawa moskiewska”).

 DOXA „najbardziej aktualne media roku”

W grudniu 2019 roku Rada Fundacji Wsparcia Inicjatyw Studenckich Wyższej Szkoły Ekonomii pozbawiła magazyn DOXA statusu organizacji studenckiej. Jak zauważa wydawnictwo Fontanka.ru, stało się to po skardze rektor Poczynok. W wyniku tego wydawnictwo straciło finansowanie z Wyższej Szkoły Ekonomii, jak również nie mogło już korzystać z sal uczelni oraz jej zaplecza technicznego.

Kierownictwo uczelni wytłumaczyło swoje działania tym, że zamiast relacjonowania życia studenckiego oraz skupieniu się na nauce i badaniach w wydawnictwie na pierwszy plan zostały postawione „działalność z zakresu ochrony praw człowieka, działalność społeczno-polityczna oraz koncentrowanie na sobie uwagi przez niejednoznaczne akcje i skandaliczne teksty”. Doradca rektora Wyższej Szkoły Ekonomii Oleg Sołoduchin oświadczył, że wydawnictwo wyrządziło szkodę reputacji uczelni, jak również nazwał krytykę innych uczelni i ich kierownictwa, w odróżnieniu od krytyki Wyższej Szkoły Ekonomii, niedopuszczalną.

Magazyn zbierał środki na wsparcie studentów zatrzymanych podczas akcji protestacyjnych i organizował wysyłkę listów do więźniów politycznych, jego redaktorzy byli współorganizatorami akcji „Za wolność studentów i uniwersytetów”. Między innymi, dziennikarze wydawnictwa zbierali pieniądze na pomoc prawną dla doktoranta Azata Miftachowa, który został skazany za rzucenie bomby dymnej do biura partii „Jedna Rosja” oraz wspierali studenta Wyższej Szkoły Ekonomii Jegora Żukowa, oskarżonego o organizację zamieszek w Moskwie.

Po inwazji Rosji na Ukrainę strona internetowa wydawnictwa DOXA została zablokowana na terenie Rosji.
25 lutego 2022 roku wydawnictwo zamieściło antywojenne oświadczenie na swojej stronie na platformie Patreon, przez co 7 sierpnia 2022 na mocy decyzji Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej zablokowany został również dostęp do tej platformy. (O.Chwatow/ISW)







Dziękujemy za przesłanie błędu