Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
22/05/2024 - 19:30

„Drzewo świata…” Niezwykła wystawa w Muzeum Ziemi Sądeckiej. Łączy ciekawość i tajemniczość

„Drzewo świata – rośliny w kulturze ludowej Sądecczyzny” - już sama nazwa tej wystawy, którą od 17 maja można obejrzeć w Muzeum Ziemi Sądeckiej intryguje. Kryje w sobie ciekawość i tajemniczość.

Takiej wystawy jeszcze nie było. To spotkanie z ludowym kosmosem widzianym i opowiedzianym poprzez pryzmat roślin. Na wystawie znajdują się eksponaty odnoszące się do szeroko pojętej tematyki roślin w kulturze ludowej.

Przybliżą one zagadnienia związane z praktycznym, symbolicznym, religijnym i zdobniczym wykorzystaniem roślin w lokalnej tradycji wiejskiej. Warto znaleźć czas i zobaczyć tę wystawę w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Wystawa jest naprawdę wyjątkowa. Można na niej zobaczyć dzieła sztuki cechowej, ludowej i profesjonalnej odnoszące się do motywu roślin w kulturze wsi, roślinne motywy zdobnicze, przedmioty codziennego użytku wykonane z drewna, narzędzia rolnicze i sprzęty domowe służące do uprawy i obróbki roślin, ludowe medykamenty roślinne czy atrybuty obrzędowe.

Częścią tej ekspozycji są nawiązujące tematycznie prace m.in. Marii Ritter, Edmunda Cieczkiewicza, Jerzego Nowosielskiego czy twórców z ośrodka sztuki ludowej w Paszynie, ale także archiwalne fotografie oraz krótkie nagrania video wykonane współcześnie, które pokazują przemiany kultury wiejskiej.

Wystawę w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej można oglądać do 13 października Ekspozycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

([email protected], fot. IM)


 Dziękujemy za przesłanie błędu