Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
09/11/2020 - 14:30

Historycy badają polonica w Archiwum Państwowym w Lewoczy na Słowacji

Historycy Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu badają polonica w Archiwum Państwowym w Lewoczy na Słowacji. Opracowanie źródeł pozwoli wzbogacić wiedzę o życiu historycznego pogranicza sądecko-spiskiego w wiekach XVI – XVIII.

W latach od 2015 do 2017 r. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przeprowadziło trzy etapy działań związanych z projektem „Polonica w zasobach Archiwum Państwowego w Lewoczy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Ich wynikiem było przebadanie dokumentów polskich znajdujących się w Archiwum, a następnie opracowanie i przetłumaczenie z języka łacińskiego na język polski materiału obejmującego 211 dokumentów z okresu od XVI do XVIII w. W 2020 r. rozpoczęto realizację kolejnego – IV etapu.

Pracą badawczą zostaną objęte kolekcje dotyczące 13 miast spiskich i starostwa spiskiego od II połowy XVI do I połowy XVIII w. Przygotowywane jest opracowanie dokumentacyjne 82 archiwaliów zawierające: wstęp historyczny, spis poloników wraz z nagłówkami i przypisami historycznymi, przepisane z rękopisu dokumenty w j. łacińskim i staropolskim oraz tłumaczenia z łaciny na j. polski i z j. polskiego na j. słowacki. Całość uzupełni materiał fotograficzny pozyskany podczas poprzednich kwerend.

Dodatkowo zostanie przygotowana plenerowa wystawa promująca projekt. Opracowanie i wystawa zostaną udostępnione online. Partnerzy słowaccy projektu to ĽUBOVNIANSKE MÚZEUM – HRAD V STAREJ ĽUBOVNI oraz MONS CASTRI Towarzystwo dla Badań Historycznych i Archeologicznych Spisza w Hozelcu.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.Dziękujemy za przesłanie błędu