Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
22/05/2024 - 13:20

Jak zachęcić dziecko do nauki? Sprawdź co robić, by Twoja pociecha przynosiła dobre oceny

Czy Twoje dziecko spędza godziny na telefonie, a jego szkolne oceny nie odzwierciedlają rzeczywistych umiejętności i potencjału? Chciałbyś, żeby zaczęło się uczyć, ale każde Twoje próby zaangażowania go w naukę kończą się buntem? Przeczytaj, jak postępować, gdy dziecko nie chce się uczyć.

Nauka dzieciom i młodzieży bardzo często wydaje się nudna i nieciekawa. Nie dostrzegają, jak zdobywanie nowej wiedzy mogłoby pozytywnie wpłynąć na ich przyszłość, przez co często porzucają szkoleń obowiązki na rzecz bardziej fascynujących, choć niekoniecznie pożytecznych aktywności. 

W dobie tik-toka, instagrama i innych social mediów, gdzie nie sposób odpędzić się pod coraz ciekawszych, proponowanych treści, nauka często schodzi na dalszy plan. Dowiedz się, jak możesz spróbować przekonać dziecko do nauki, tak by nie przyniosło to odwrotnego do zamierzonego skutku.  

Zastanów się, dlaczego zależy Ci na dobrych ocenach dziecka. 

Najważniejsze, abyś w pierwszym kroku sam sobie wytłumaczył, dlaczego jest tak ważne dla Ciebie, by Twoje dziecko dobrze się uczyło.  Czy naprawdę chodzi tylko o troskę o jego przyszłe szczęście? Zastanów się, jak wiele niespełnionych ambicji często przekłada się na dzieci. Czy nie przenosisz na swoją pociechę swoich frustracji lub żalu z powodu braku własnych możliwości edukacyjnych? Uświadom sobie, dlaczego tak bardzo zależy Ci na dobrych ocenach Twojego dziecka. Zapytaj siebie: czy to z miłości, czy z powodu niespełnionych ambicji? Pamiętaj jednak, że oceny Twojego dziecka nie powinny być wyznacznikiem Twojej miłości do niego. Odkrywając w sobie prawdziwy powód Twojego dążenia do dobrych ocen dziecka, może okazać się, że to nie jego przyszłość, a Twoje poczucie wartości i duma jest stawiane na pierwszym miejscu. 

Zauważaj najmniejsze kroki

Dziecko pragnie czuć się doceniane i potrzebuje wiedzieć, że dostrzegasz jego starania. To wzmacnia jego poczucie wartości. To, co dziecko myśli o sobie i czy wierzy w swoje możliwości, bezpośrednio wpływa na efektywność jego działania. Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc dziecku w nauce, słowa pochwały, które motywują znacznie skuteczniej, będą zdecydowanie lepszym wyborem niż krytyka. Doceniaj i zauważaj najmniejsze kroki, jakie Twoje dziecko wykonuje w celu zdobycia nowej wiedzy. Czasem te kroki nie przekładają się na oceny. Nie bierz pod uwagę wyłącznie stopni przyznawanych w  szkole, za zaangażowanie i chęci Twojej pociechy. 

Zadbaj o rodzinną, pełną poczucia bezpieczeństwa atmosferę

Dziecko wychowujące się w domu pełnym krzyku, krytyki, napięcia i nadmiernych oczekiwań będzie zupełnie inaczej przyswajać wiedzę niż dziecko, które odczuwa spokój, ma przestrzeń na bycie sobą i możliwość mówienia o uczuciach. Dom jest dla dziecka najważniejszym miejscem do rozwoju. Ważne jest, aby dziecko w nim czuło się bezpiecznie. Dotyczy to zarówno przedszkolaków, jak i licealistów, czy studentów. Każdy człowiek potrzebuje odpowiednich warunków do nauki - zarówno tych fizycznych, jak i emocjonalnego komfortu. 

Nie odrabiaj zadań za dziecko

Czasami zapewne brakuje Ci czasu i siły na przekomarzanie się z dzieckiem, więc wolisz odrobić za nie zadanie, zamiast dyskutować. Twoje wsparcie przy nauce jest ważne, bo dzięki niemu dziecko czuje się ważne i zrozumiane. Jednak nie możesz wyręczać dziecka, ponieważ odbierasz mu w ten sposób szansę na rozwój i nie rozwiązujesz problemu, a wręcz go pogłębiasz. Skuteczną metodą wspólnej nauki jest wprowadzenie elementów zabawy, co urozmaica naukę i pomaga dziecku skupić się na zadaniu. Możesz być przy dziecku, wspierać je i odpowiadać na jego pytania, ale nie wykonuj zadań całkowicie za nie. Nauka samodzielności w życiu jest często o wiele bardziej istotna od samej wiedzy z poszczególnych przedmiotów. 

Często problem niechęci dziecka do nauki jest znacznie głębszy niż lenistwo. Zachowanie dziecka może być wynikiem różnych zranień, żalów, trudnych stanów emocjonalnych czy problemów w relacjach. Być może twoje dziecko zmaga się z wewnętrznymi trudnościami, które wpływają na brak motywacji do nauki. Może potrzebuje docenienia lub wsparcia. Funkcje poznawcze, takie jak uwaga, koncentracja i pamięć, są ściśle powiązane z doświadczeniami emocjonalnymi. Zdobądź się na szczerą rozmowę z dzieckiem. Jeśli nie chce od razu wszystkiego mówić, zacznij od cierpliwego budowania przyjacielskiej relacji.

Jeżeli nie pomagają rozmowy i jako rodzic jesteś bezradny wobec sytuacji, nie bój się skorzystać z konsultacji psychologicznej. Psycholog fachowo oceni źródło zachowań twojego dziecka, a Tobie podpowie, jak możesz obchodzić się w tym konkretnym, indywidualnym przypadku. 

Potrzebujesz życzeń na Dzień Mamy? Zainspiruj się!

([email protected])
źródło: ostoja.szkola.pl,
fot.pexels.com







Dziękujemy za przesłanie błędu