Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
10/01/2020 - 10:00

Powiat dał 196 tysięcy złotych dla szkółek ginących zawodów

Rzeźbiarstwo, bibułkarstwo, haft, rysowanie na szkle, ceramika... Coraz więcej zawodów zanika. Na Sądecczyźnie jest jednak młodzież, która regionalną kulturę nosi w sercu. Przedstawiciele szkółek ginących zawodów mogą być spokojni o kolejny rok.

9 stycznia 2020 roku starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się z przedstawicielami szkółek ginących zawodów. W tym roku na ich wsparcie powiat nowosądecki przeznaczył kwotę 196,5 tysiąca złotych. Nadzór nad projektem sprawuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu.

Czytaj też: Czy Nowy Sącz jest bezpieczny? Wirus ptasiej grypy się rozprzestrzenia

Starostwo powiatowe doceniło artystów, dla których regionalna kultura i tradycja odgrywa w życiu bardzo ważną rolę. Skutkiem rozmów było podpisanie umowy z instruktorami na kolejny rok. Przedstawiciele zawodów odchodzących do lamusa podczas spotkania nie kryli swojego zadowolenia.

Wśród 57 szkółek ginących zawodów jest między innymi 39 szkółek muzykowania ludowego, w których dzieci od najmłodszych lat uczą się gry m.in. na skrzypcach, trąbce, klarnecie i kontrabasie. Ponadto, młodzież uczęszcza na zajęcia do szkółek: bibułkarstwa, haftu, rysunku na szkle, ceramiki, rzeźby, malarstwa, plastycznej, ikonopisarstwa, grafiki, piosenki oraz śpiewu i tańca regionalnego.

[email protected], fot. Maria Olszowska 

Starostwo Powiatowe: są pieniądze dla Szkółek Ginących Zawodów!
Fotorelacja - Maria Olszowska


Dziękujemy za przesłanie błędu